Frogman

Kdy a kde na Zemi je světlo i v noci?

Prý je někde na Zemi 2 měsíce v kuse den, protože v noci je hodně světla. Pokud je to pravda, kdy a kde se to stává?

Nejlepší odpověď
Edison

Slunce nezapadá půl roku za polárním kruhem. V létě za severním, v zimě za jižním. Noci jsou pochopitelně opačně. Jinak světlo umí být i mnohem jižněji. Už třeba v Goeteborgu, nebo ještě severněji v Tallinu při letním slunovratu je od jihu světlo celou noc. Slunce je sice pod obzorem, ale umí pěkně nasvítit oblohu. Má to fak brutální vliv na kvalitu spánku. V zimě zase den trvá tak 4 hodiny kolem poledne. Zažil jsem to na vlastní kůži. Jsme v létě zasedli k pifku a pili a pili, bo bylo furth světlo…

Jinak hledej pojmy polární den a polární noc. Určitě se dozvíš přesnější čísla, jako od kdy do kdy a tak.

Další odpovědi
Kepler

Tebou popsaný jev je možný v blízkosti polárního kruhu – Slunce není dostatečně hluboko pod obzorem a panuje pouze soumrak (viz petrohradské bílé noci). Oblasti za polárním kruhem mají 6 měsíců nepřetržitý den (Slunce vždy nad obzorem) a zbývajících 6 měsíců je polární noc.

Dochy

Edison:
„Slunce nezapadá půl roku za polárním kruhem. V létě za severním, v zimě za jižním. Noci jsou pochopitelně opačně. Jinak světlo um…“

Chyba. Slunce nezapadá půl roku pouze nad pólem. Polární kruh je rovnoběžka kam slunce „dosvítí“ během slunovratu i přes pól (polární den), či během druhého slunovratu nedosvítí ani v poledne (polární noc). Na polárním kruhu je „polární“ den-noc víceméně mžikový děj (ale vzhledem k tomu, že zrovna během slunovratu je (zdánlivý) pohyb slunce ve směru „nahoru-dolu“ nejpomalejší (jde o horní-dolní úvrať) tak to nejspíš nebude třeba tak přísně řešit.

Zkráceno a zjednodušeno: Na polárním kruhu trvá polární den/noc víceméně právě jeden den, budeme-li bod zájmu přesouvat postupně k pólu (tomu bližšímu), bude se doba trvání polárního dne/noci postupně prodlužovat až na půl roku na pólu.

EKSOT123

Kdysi jsem na netu byl na nějakých stránkách, kde byly aktuální snímky Země v libovolném čase. Ze snímků bylo vidět, kde je zrovna tma a kde světlo. Šlo rozeznat i noční velká osvětlená města jako Tokio. Ale na póly si už nevzpomínám, asi to byly snímky nad rovníkem.

Edison

určitě najdeš takový snímek s hranicí světla a stínu… ten princip taky napoví: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/i­mages?q=tbn:AN­d9GcSu20tCikVu7GLkVek­FsVKHAadleVp0FJS7RHje­ORkbBQqkpkDE5Q