johana 56

Kdy a kde byla poprve použita guma jako školní pomůcka pro odstranění nespávného textu?Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Je to s podivem, že zrod mazací gumy známe zcela přesně. Tento drobný, ale pro běžného člověka významný vynález nese datum 15. dubna 1770. Tehdy autor mnoha známějších vynálezů Angličan Joseph Priestley přišel na to, že guma – tehdy dovážená z Jižní Ameriky –může být použita k mazání tužkou psaných poznámek. Od té doby se mazací pryž vyrábí v různých tvarech, barvách i vlastností (měkké, tvrdé). I když původně byly určeny jen pro mazání stop po tužce, během doby se začaly vyrábět i gumy na inkoust, propisovací tužku a i pro další kreslicí pomůcky (uhel, rudka, pastel).

A jak bývá zvykem, i na takovéto “prkotině” se nechá slušně vydělat. Přičinil se o to Američan Hyman Lipman, když si 30 března 1858 nechal patentovat připevnění mazací gumy na druhý konec tužky. Tím vlastně přinutil každého zákazníka, aby si gumu koupil, i když ji nepotřeboval. Samozřejmě, že zákazník musel (a musí dodnes) pokaždé platit plech ve kterém je guma upevněna, jeho povrchovou úpravu, tvarování, připevnění k tužce. To vše po vypsání tužky vyhodí a koupí si to znovu s novou tužkou.

Brzy nato se věřilo se, že schopnost opravit chyby není snadné, je třeba opatrnosti studentů.. Přes tyto obavy tužky s gumou byly extrémně populární. (tato věta je z angického zdroje, ale dnes mě zlobí Mozilla, spadla, takže zdroj nemám).

http://www.qu­ido.cz/objevy/ma­zaciguma.htm

Další odpovědi
hanulka11

Jak vlastně k objevu gumování došlo? V roce 1752 jeden ze členů francouzské akademie jako první zpozoroval, že sražený kaučuk (latex) – lepkavá tekutina vytékající z některých jihoamerických stromů, upravená na gumu, může odstranit čáry tužkou. V roce 1770 to na anglického chemika Josepha Priestleyho (1733 – 1804) udělalo zřejmě takový dojem, že látku pojmenoval rubber – odíradlo.
Doplňuji:
kde byla použita ve škole prvně bohužel jsem nenašla