annas

Kdo zpíval píseň „Váš dům šel spát“? Kdo ji složil?

Nejznámější píseň osobnosti, která zemřela 12. 12. xxxx. Zpěvák populárních pístní s velice krásným, sytým a sametově hebkým hlasem barytonového rozsahu,
Jeden československých zpěváků popmusic v 50. letech 20. st. Také herec…
Vzpomenete si na jeho další skladbu či divadelní roli?

Nejlepší odpověď
annas

Váš dům šel spát je nejznámější písnička zpěváka Rudofa Cortése. Tahle písnička vznikla v 50. letech 20. století. Text k ní napsal herec, moderátor a textař Vladimír Dvořák, hudbu složil skladatel Alfons Jindra. Písnička poeticky vypráví o tom, jak milý dokazuje své milé, že ji má rád i když s ní právě v té chvíli není.
Mimo jiné je od padesátých let znám také z Divadle estrády a satiry (pozdějšího Divadla ABC) coby významný divadelní představitel ústřední postavy ve hře Limonádový Joe aneb koňská opera, ve které byl mimořádně úspěšný (ve stejnojmenném filmu tuto postavu posléze hrál Karel Fiala a zpíval Karel Gott, Rudolf Cortés si zahrál v tomto filmu pouze velmi malou epizodní roli)

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ru­dolf_Cortés

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Váš_dům_š­el_spát

Další odpovědi
rynek878

Cortés Rudolf (Kraisinger R.)
český zpěvák pop-music
14.3.1921–12.12.1986
Král české pop-music od konce 40. let a do nástupu nové generace začátkem 60. let.Prosazoval se už od začátku 40. let, ale jeho velká příležitost přišla až v roce 1947, kdy začal spolupracovat s orch. K. Vlacha. Nahrál spousty hitů (Dobrou noc, Až budeš má, Que sera, sera, Růžový pahorek, Váš dům šel spát). Jeho sametový baryton vynikal zvláště v pomalých písních, nahrál na 700 písní a nedávno mu vyšly i dva CD disky.

Role v hudebních filmech: Kdyby tisíc klarinetů, Limonádový Joe, aj.

Váš dům šel spát je nejznámější písnička zpěváka Rudofa Cortése. Tahle písnička vznikla v 50. letech 20. století. Text k ní napsal herec, moderátor a textař Vladimír Dvořák, hudbu složil skladatel Alfons Jindra.

Zdroj: moje knihovna

vagra

Pokusím se doplnit některé jeho další písničky-
Už bude šest,Nelly Gray,Co má být má být,Váš dům šel spát,Táborák už zhas, Pyšný tulipán,Tam za tou duhou

Zdroj: vlastní LP