dudu

Kdo „zítra“ práci získá, a kdo ji ztratí?

Odborníci odhadují, že 65 procent letošních prvňáčků bude jednou pracovat na pozicích, které dnes neexistují, a k dispozici budou mít nástroje, jejichž vývoj zatím ani nezačal.
Automatizace se jako důsledek digitální revoluce vbrzku projeví u manuálních profesí s nízkou kvalifikací, zejména ve výrobním sektoru a v logistice. Na druhém místě ohrožených profesí jsou pak prodavači a pokladní, na pomyslném třetím místě řidiči a čtvrtým nejohroženějším odvětvím jsou jednodušší účetní a bankovní poradci. Úbytek těchto pracovních pozic do budoucna lze očekávat, i když pochopitelně nikoli během několika nejbližších let.“ Česká republika může automatizovat téměř 44 procent aktuálně existujících pozic,“ přičemž v rámci tohoto procesu až 65 procent povolání vznikne úplně nově a je těžké předvídat, jaké konkrétní znalosti pro ně budou potřeba.
Proto do popředí mnohem více vstupuje schopnost a ochota se kontinuálně vzdělávat.
Podstatné avizo pro rodiče a nejmladší generaci je fakt, že budoucnost patří informatikům. Na druhém místě nejžádanějších profesí „zítřka“ se objevuje zdravotnický personál, třetí místo zaujali techničtí odborníci ve výrobě a v průmyslu, na čtvrtém manažeři a páté místo patří pracovníkům v oblasti lidských zdrojů. Burcuje toto sdělení zainteresované k zamyšlení nebo si většina nadále v duchu říká „maňana“?
Zdroj: Novinky.cz

Nejlepší odpověď
Drap

Kdo získá nebo ztratí dnes ještě neumí nikdo odhadnout. Tyto studie se velice často ve svých odhadech mýlí a skutečnost bývá úplně jiná. Faktem ale zůstává, že čím lepší vzdělání a příprava na povolání, tím větší jsou šance. Také si zřejmě budoucí pracovníci budou muset zvyknout, že během své pracovní kariéry změní během života i několikrát profesi.Celkem logická úvaha je že se bude zvyšovat podíl lidí kteří ovládají současné moderní technologie a že některá místa zaniknou díky automatizaci.

Další odpovědi
Kepler

Já bych takovým prognózám moc nevěřil. Jisté je jenom to, že kvalifikační požadavky jsou stále vyšší, ale práce pro lidské ruce bude vždycky dost. Před padesáti lety si lidé taky mysleli, že na dovolenou budeme lítat na Mars a veškerou práci za nás obstarají roboti.

dudu

ad Kepler: pane kolego věř, že nehovořím o vizích, ale o blízké budoucnosti. Navíc nástup robotů u nás urychluje fakt, že jednak opět doháníme zpoždění a také současný nedostatek pracovních sil.
Našim podnikatelům v současnosti už nechybí prostředky na investice, nýbrž pořízení a nasazení limituje momentální převis poptávky po robotech před nabídkou.
Situace se ovšem může změnit, pokud mají pravdu vizionáři tvrdící, že se možná už nyní narodily děti, které v ideální kondici prožijí až tisíc let. Tuto možnost totiž právě avizují špičky světové genetiky.