Kelt

Kdo žije déle? Introvert nebo extrovert?

Extrovert více jedná s lidmi, je tedy větší možnost , že od těch lidí něco chytne, takže fyzicky je na tom hůře než třeba introvert. Ten moc s lidmi nejedná, ale i přítomnost lidí, možnost mít pro někoho žít, mít někoho rád a vědomí, že má někdo rád nás, nahrává extrovertům. Nelze samozřejmě zevšeobecňovat a popsané vlastnosti mohou mít klidně oba dva stejné. Ale má někdo už tím svým přístupem větší šanci, že bude žít déle? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

https://blog.rachel­bicova.cz/jaci-jsou-extroverti/

„Řada studií dokazuje, že extroverti žijí déle než introverti. Je to právě díky tomu, že mají tak bohaté sociální vazby. Mít přátele může, co do délky života, mít dokonce takovou důležitost, jako to, že nekouříte. Mít velký okruh kamarádů a známých je zkrátka dobré pro naše zdraví – a extroverti mají v tomto ohledu tedy výhodu.“

--
Když se extrovert naštve, energii vydá ze sebe, za chvíli o tom neví. Možná mu stoupne tlak., naštve lid kolem.

Introvert zlobu, nenávist atd. drží v sobě, takže se déle vnitřne vyčerpává a ubližuje si víc. Okolí často jeho trápení í nepozná.

Protože introvert ubližuje sobě,. extrovert lidem kolem , rychleji se uklidní, tudíž možná má delší život. Třeba i to, že když mu není dobře, podpoř ho přátelé,

Introvert se se zlem musí vyrovnat sám. Třeba si někde v koutku popláče.

Další odpovědi
Drap

Nelze podle toho srovnávat. Je to stejné, jako by ses ptal: Kdo žije déle? S normální nohou, nebo ti s plochou nohou?

Kepler

Věřím tomu, že líp je na tom extrovert. Většinou jsou to lidi asertivní a se smyslem pro humor. Jak se říká: veselá mysl – půl zdraví.

Frontinus

Takže dojmologickou odpověď jsi už dostal a teď jak je to doopravdy:

  1. Kategorie introvert a extrovert nejsou dvě disjunktní kategorie, ale spíše dva konce spektra. To činí kvantitativní analýzu obtížnější a „studie“ na deseti lidech jsou celkem pro kočku. Pak jsou tu ještě „staré dobré“ studie, které jsou ve skutečnosti metodologicky přinejmenším problematické (nepodchycení zásadních zavádějících proměnných, nesrovnatelné skupiny,…). Přitom lepšími výsledky poppsychologie přebíraná pseudomoudrými tlachalisty nemá. V jistých skupinách se ale hlouposti přebírají až obdivuhodně snadno.
  2. Navzdory tomu, co jsem psal výše, existují práce, které ukazují asociaci typu osobnosti (ne nezbytně na ose introvert-extrovert) s rizikem vzniku některých chorob a dokonce i s rizikem časnější smrti. Především kvantitativně není toto riziko nijak dramatické, aby kohokoliv bolela hlava z toho, jakou má osobnost. Dále – a to je možná důležitější – nejde o žádný doklad pro magickou psychosomatiku šířenou šašky typu Honzák, Klímová, Dahlke, Hnízdil a další a další. Vazba je ve skutečnosti jiná, je to „oklika“ přes životní styl. Abych zůstal jen u introvert/ex­trovert, tak z extroverta se spíše nestane alkoholik samotář, zatímco introvert nejspíš nepropadne tanečním drogám. Tedy riziko modifikuje nejen typ osobnosti, ale i charakteristiky té které společnosti. Proto obecná odpověď na tvoji otázku neexistuje. Záleží na tom, v jaké společnosti bude žít. Společnost tlačící na časté sociální kontakty, předváděný úspěch a spokojenost (tedy na naše) snáze dožene introverta k patologickým vzorům chování a tedy spíše zemře dříve. Pro opačný příklad nemusíme chodit daleko. Ruské „hejskovství“, tedy na obdiv stavěná samoúčelná odvaha a riskantní chování, dostane extroverty do většího rizika než introverty.

zjentek

No tak se na věc podívejme v příkladu- tak třeba Milouš Jakeš pořád žije. (;