annas

Kdo zavedl termín lucidní snění? Shoduje se s kontrolou snů?

Máte vlastní zkušenosti?

Nejlepší odpověď
vagra

Lucidní snění je snění při kterém víme, že sníme.
Tento termín zavedl Frederik van Eeden, který použil slovo „lucidní“ ve smyslu jasného vnímání.
Lucidita není synonymum ke snové kontrole. Je možné být lucidní a mít malou kontrolu nad obsahem snů a obráceně
Škoda,že takový typ snů nemívám.

Zdroj: zkráceno-upraveno z-http://www.eso­terika.cz/cla­nek/2373-lucidni_sneni_a_kon­trola_snu_i_.htm

Další odpovědi
anonym

Tak tohle nemívám,já když spím,tak tvrdě,že si koliktát nepamatuji co se mi zdálo.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lu­cidn%C3%AD_sn%C­4%9Bn%C3%AD

Terryle

Jo, bývaly doby, kdy se mi to stávalo – říkala jsem tomu „sny na ovládání“. Takže u mě se to s kontrolou snů shodovalo, ale nevím, jestli to tak je i oficiálně. Občas to bývala docela zábava. Ale už snad deset let se mi to nestalo. Spíš se mi zdává, že sice ve snu vím, že to je jen sen, ale ovlivnit ho nemůžu. Ale o to divněji si pak v tom snu připadám kvůli tomu, jak se chovám.

poa.li

Stává se mi to dost často. Je na tom zajímavé, co ve kterém stavu považuji za objektivní zkutečnost. Například některá úplně běžná slova znamenají něco jiného. Když třeba v rádiu v tomhle stavu slyším někoho mluvit, vnímám to, co se mi zdá, ale on ve skutečnosti mluví úplně o něčem jiném. Během usínání několikrát přecházím z jedné fáze do druhé a je zajímavé pozorovat, jak se realita mění.