JájsemRaibek

Kdo zastává v ČR funkci viceprezidenta?

V případě, že prezident ČR nemůže vykonávat svou funkci, kdo jej zastupuje?

Nejlepší odpověď
Pepa25

ČR samozřejmě nemá žádnou funkci viceprezidenta. V příapdě, že „nemůže prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese se na tom Poslanecká sněmovna a Senát“ (nutné splnění obou podmínek!) se postupuje podle čl. 66 Ústavy ČR, který přesně stanoví, které pravomoci se přenášejí na předsedu vlády a které na předsedu Poslanecké sněmovny (na předsedu Senátu jen případné vyhlášení voleb do Poslaneské sněmovny, pokud by to bylo potřeba).

Další odpovědi
marci1

V České republice neexistuje úřad viceprezidenta, a ani se o zřízení této funkce neuvažuje. 🙂
https://www.cti­doma.cz/politi­ka/co-se-stalo-kdyby-zemrel-prezident-ceska-ustava-smrt-ve-funkci-vubec-nezna-53978
Z hlediska protokolu zastupuje prezidenta ČR druhý ústavní činitel státu: předseda Senátu Parlamentu České republiky.

Rustiq

Předseda senátu, tedy v tuhle chvíli Milda Vystrčilů

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C5%99edse­da_Sen%C3%A1tu_Par­lamentu_%C4%8Ces­k%C3%A9_republi­ky

cukrar

Nikdo, taková funkce u nás není.
Druhá nejvyšší funkce po prezidentovi, je předseda senátu.

aliendrone

Nikdo, je s podivem, že toto koryto zatím nebylo zřízeno. Nic na tom nemění fakt, že post viceprezidenta má smysl jen v prezidentském systému (jako je třeba v USA). Venkoncem také máme ministra spravedlnosti, ale stejně je k němu potřeba ombudsman, aby se lidé mohli dovolat svých práv o trošku více, než jen teoreticky. ;) :D :D