Uldri

Kdo zaplati soud? A jak si rozdeli majetek?

Chci se zeptat, rodice jsou rozvedeny par let a ted resi majetek. Mama ma pronajatej byt. A tata ma chatu na hypoteku. Chatu zacli splacet spolu. Jak si maji rozdelit majetek? A kdo zaplati soudni vylohy? Predem dekuji.

Nejlepší odpověď
ivzez

Kolik „pár let“?
Jestli si majetek nerozdělili do tří let od rozvodu,
platí to rozdělením jak teď majetek užívají.

Jestli ještě tři roky neuběhly, a nedokáží-li se rodiče
dohodnout sami, může jeden z nich podat návrh k soudu.
z rodi

Nájemní byt do SJM nepatří, půjde jenom o tu chatu.

Na ostatní už odpověděl Drap.

Další odpovědi
Drap

Pokud se nějak oba dva dohodnou, rozdělí si ho tak jak se dohodli. Pokud se nedohodnou, rozhodne o rozdělení majetku soud a stejně tak určí, kdo zaplatí soudní výlohy.

Smlouvyzdarm

Po jednom dni otázka uzamčena ...... co dodat. Než jsem stihl doplnit Ivzez..... bylo pozdě. Napíšu to tedy do diskuse, kterou ale dle mého nidko moc nečte. Nejlepší odpověď je sice správná, ale nejsem si jist zda pro laika zcela dostatečně pochopitelná.
Dovolím si tedy doplnit – pokud se nedohodnou na vypořádání majetku, tak po uplynutí třech let se stávají movité věci vlastnictvím toho kdo je užívá jak píše Ivzez. To znamená, že pokud se tedy jeden z manželů třeba odstěhoval do svého nájmu a vzal si sebou televizi a nidko se kvůli tomu nesoudil, tak tato televize bude po třech letech od rozvodu jeho. Teď je to myslím naprosto jasné.
Ještě bych doplnil, že u nomovitostí je to jinak, a to sice, že po třech letech se společné jmění manželů změní, zanikne a vznikne podílové spoluvlastnictví, kdy každý manžel vlastní stejný díl, tedy podíl ve výši 1/2. V katastru se však tento stav sám nepromítne a pořád může být v zápisu, že nemovitost spadá do SJM, i když už to není pravda. To je třeba mít na paměti hlavně s ohledem na případný převod takových nemovitostí. Bubete-li je jakkoliv převádět, musíte nejprve zařídit opravu zápisu v katastru a až následně můžete nemovitosti (své podíly) převádět.