annas

Kdo začal jako první nosit kravaty a odkud pochází toto pojmenování?

Doplňuji:
Quentosi, děkuji. Vložila jsem dotaz do modré lišty, ale otázka se neobjevila, proto jsem ji vložila.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Historie moderních kravat začíná v roce 1635, kdy do Paříže dorazili chorvatští vojáci podpořit krále Ludvíka XIII. Jejich tradiční oblečení zahrnovalo i barevný šátek, který měli uvázaný kolem krku. Šátky byly vyrobeny z různého materiálu. Kravaty se staly brzy součástí uniformy francouzské armády. Postupně ze slova „la Croate“ (Chorvat) vyvinulo slovo „la cravatte“, které se používá dodnes.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kra­vata

Další odpovědi
quentos

k odpovědi kolegy se patří doplnit, že původně kravaty byly čistě účelovým doplňkem – vojáci je nosili k ochraně krku (ten tadiční „uzel“ na kravatě ho kryl a např. zastavil kulku mířenou do krku).

Na podobnou otázku jsem již odpovídal zde – viz odkaz:

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/od-ktere-doby-si-panove-uvazuji-kravatu-kdy-byl-tento-modni-doplnek-vynalezen