Avatar uživatele
Zlatý

Kdo z nás dvou to udělal blbě? II

Protože v otázce http://www.odpovedi.cz/… nastal rozpor, co je vlastně správně, tak jsem požádal o pomoc odborníky z BESIPu (dotaz byl položen téměř identicky). Toto je odpověď:

Vážený pane,

děkuji Vám za dotaz a zájem o problematiku správného řešení dopravních situací.
K Vámi popisované situaci dochází v provozu poměrně často. Vlastně vždy, když se jeden účastník provozu na pozemních komunikacích rozhodne "zbavit se své přednosti", kterou mu zákon dává, ve prospěch jiného účastníka provozu na pozemních komunikacích.
V principu je pak jedno, zda se jedná např. o řidiče vozidla, který (ač jede sám po hlavní silnici) pouští jiného řidiče, přijíždějícího po vedlejší komunikaci nebo chodec, který zjevně hodlá přejít po přechodu pro chodce na druhou stranu silnice a gestem naznačí řidiči vozidla, který zastavuje před přechodem, že pustit nechce a počká s přecházením, až řidič projede...
V případě, který jste velmi podrobně popsal, kdyby došlo ke kolizi dvou paralelně jedoucích vozidel (a nejednalo by se o souběžnou jízdu), vina by byla (s největší pravděpodobností) na straně toho řidiče, který měl ze zákona dát přednost! Tedy na Vaší straně. Přestože by k ní mohl paradoxně svým přibrzděním přispět i druhý řidič! Ono by pochopitelně záleželo ještě na mnoha dalších faktorech, ale obecně to platí, jak jsem popsal. Pokud bychom zašli až do extrémní situace, kdy on by brzdil, aby Vás pustil, Vy byste brzdil, aby jste se zařadil za něj ... a to až do úplného zastavení obou, nenastala by kolize ani s odstaveným porouchaným vozidlem a ani s vozidlem , jedoucím paralelně vedle Vás. Pak by stačilo vystoupit, dohodnout se a pokračovat v dohodnutém pořadí v tom průběžném pruhu.
Vždy je potřeba využít kromě znalostí zákonů i (raději bych napsal hlavně) zdravý rozum a naše zkušenosti, které by měly pomoci bezpečně - správně vyřešit tyto situace. Osobně preferuji řešení, které nemusí být přesně popsané zákonem, je však bezpečné a vylučuje (snižuje) riziko nehody!
V podobných situacích je proto potřeba začít jízdní úkon (zde změnu jízdního pruhu) řešit co nejdříve po zjištění, že bude nezbytný. A okolnosti tohoto úkonu zvažovat a snažit se předvídat tyto (a vůbec všechny) možné "komplikace" a vědět dopředu, jak je vyřešit. To znamená např. v této situaci zhodnotit, zda moje vozidlo umožňuje akceleraci (v případě, že by vedle jedoucí řidič zpomalil, aby mě pustil) a využít této akcelerace k zařazení před to druhé vozidlo... V praxi neexistuje "jediné správné řešení", protože záleží na mnoha dalších (Vámi nepopsaných) okolnostech tohoto případu. Jsou jimi povětrnostní podmínky, viditelnost, výhledové podmínky, druhy - vlastnosti "vedle sebe jedoucích" vozidel (včetně eventuelních nákladů), povrchy vozovky (i např. v jednotlivých pruzích, byly-li různé), pochopitelně i okolní provoz (ten jste zmínil) a v neposlední řadě i o jaké řidiče se jedná v této situaci (zejména zdravotní
a odborná způsobilost, zkušenosti, okamžitý zdravotní stav, zda nebyla schopnost k řízení něčím snížena: alkohol, drogy, únava apod...).
Nevím, zda se mi podařilo vnést trochu světla do Vašeho případu, ale doufám, že snad trochu ano :-)
Závěrem mi dovolte popřát Vám kromě zdraví a štěstí i to, abyste v tomto novém roce řešil podobné případy vždy bezpečně = úspěšně!

Dan Švanda
koordinátor pro BESIP ve Středočeském kraji
besip-sck@cspsd.cz
724 333 240

Adresa regionálního pracoviště pro Středočeský kraj:
Pod Rozvodnou 80
Praha 4 - Šeberov
149 00
Doplňuji:
Po vysvětlení celé situace jsem ujištěn, že jsem se zachoval správně a to proto, že:
1) jeli jsme zcela vedle sebe a já se tudíž před něho nemohl bezpečně zařadit
2) měl přednost, protože se zde nejednalo o souběžnou jízdu (to dávání přednosti, když sám mám přednost je podle mě velmi nebezpečné, zvláště pak v takto mezní situaci by se toho neměl nikdo dopouštět)
3) já musel s ohledem na výše uvedené brzdit a pokud on začal dělat totéž, pak jsem sice mohl zkusit akcelerovat, ale jednak jsem nečekal, že udělá tento chaos a jednak se blížila překážka, tudíž kdyby si to opět rozmyslel a brzdit přestal, tak já už bych neměl žádnou bezpečnou variantu, jak situaci řešit (vpravo pole, rovně překážka, vlevo paralelně jedoucí auto).

Na koho se obracím a v jakém pořadí je čistě moje věc, zároveň nikoho nenutím na moje příspěvky reagovat. Tak či tak, nepochybně s ohledem na množství reakcí na ten předcházející dotaz je jasně vidět, že se jednalo o užitečný příspěvek. Dokonce někteří uživatelé se mohli poučit, neboť by danou situaci řešili stejně špatně jako řidič druhého auta

Pozn.: Údaje p. Švandy nejsou soukromé, nýbrž pracovní, jsou i zveřejněny na stránkách BESIPu.

Případné další reakce v diskusi k otázce.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

ad Alesh, tentokrát tě chválím za odborné resumé.
Jinak na těchto stránkách - kolik lidí, tolik názorů. Jestli tomu rozumím, nejblíže odpověděl Hlada o defenzivním způsobu jízdy, na nějž čeští řidiči neumějí reagovat.
Přesto toto stanovisko nemění nic na faktu, že jste nakonec oba udělali botu tím, že místo jednoho, jste zablokovali oba pruhy, kde nadřazené hledisko je plynulost silničního provozu, selský rozum a včasný odhad vlastních možností.
P.S. Doufám, že máš písemný souhlas p. Švandy s uveřejněním jeho osobních údajů (především GSM) ve smyslu Z č.101/2001Sb.
Pokud by ses tam obrátil rovnou, k žádným rozporům by nedošlo, jediný odpovídající si ani nemá s kým rozporovat.
Doplňuji:
OK, neber to až tak osobně, vždyť jsem ocenil, žes jeden z mála co si to nechal odborně posoudit, je fakt, že se tu dost chybuje.
(Mne to zatím nepotkalo, ale v podobné situaci jsem obvykle nevyhodil předčasně blinkr, v poklidu ubral tak, aby Fabia zaregistrovala má brzdová světla a počkal až mne levý vůz mine a pak v pohodě předjel. V případě, že mi 2. vůz dává přednost, zběhlí řidiči využívají světelnou houkačku, a já mu pak oplatím zabliknutím obou blinkrů, toť vše. Za 40 let, co mám ŘP, se už člověk naučí přečíst různorodé dopravní situace).
A ten dovětek ber s nadsázkou v rámci dozvuků silvestrovské atmosféry, trocha humoru člověka nezabije.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

ano tohle se mi stava pomerne casto, protoze se pomerne casto vyskytuji v pravem pomalem pruhu...

ovsem ve francii na mnoha mistech, kde se do kopce jeden pruh rozdeluje na dva, je to udelano tak, ze pravy pruh je prubezny a levy pruh na vrcholu kopce je sveden do praveho...

znacnou vyhodu vidim v tom, ze autum v levem pruhu se snadneji manevruje aby se bezpecne zaradili, kdezto pro nas s tezkymi auty je to nekdy horor, protoze zpomalit v kopci a hledat diru v levem pruhu, abych se mohl zaradit, muze znamenat - zpomalit klidne na 30 km/h, znovu se dlouze rozjizdet a omezovat plynulost provozu...

klobouk dolu pred francouzskym resenim, kez by i u nas navrhovali dopravni znaceni opravdovi odbornici

...a jeste doplnim, zde pravidlo zipu opravdu neplati, nejedna se o soubeznou jizdu...

pravidlo zipu neplati ani v tomto pripade:
http://mozekjekamos.ic.cz/…
kdy zelene auto je samo v levem pruhu a narokuje si vjezd do praveho... ani zde se nejedna o soubeznou jizdu...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

To jsem už raději ani nepřipojil podezření v dnešní zkorumpované společnosti, že je s podivem, když ti úřední orgán odpovídá o svátcích, kdy mají podobné weby odstávku.
http://www.ibesip.cz/…

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4946
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2675
Zlatý briketka10 2419
Zlatý annas 2073
Zlatý quentos 1639
Zlatý iceT 1552
Zlatý tom004 1522
Zlatý marci1 1506
Zlatý mosoj 1497

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.