annas

Kdo vytvořil postavičku televizního Večerníčka s hvězdičkový­ma očima?

Za svoji mnoholetou činnost získal autor mnoho domácích i zahraničních cen a vyznamenání.

S kterým spisovatelem tento výtvarník spolupracoval a vytvořil animovaný seriál, který okouzlil nejen děti, ale i dospělé? Jičín …

Nejlepší odpověď
BEAES

Déle než čtyřicet let ohlašuje dětem televizní pohádku před spaním tato znělka. Kouzelnou postavičku Večerníčka s hvězdičkovýma očima stvořil výtvarník Radek Pilař.

Radek Pilař se stal malířem díky mamince. Ba co víc, malíř známý a uznávaný po celém světě. Po maturitě na gymnáziu v Písku studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru profesora Vlastimila Rady. V roce 1965 začal spolupracovat s Československou televizí a Krátkým filmem. Tehdy se zrodil Večerníček.

Rok nato došlo k osudovému setkání. Radek Pilař poznal Václava Čtvrtka a jeho prostřednictvím jičínského ševce a posléze loupežníka z lesa Řáholce Rumcajse. Během let vzniklo třiapadesát dílů animovaného seriálu, který okouzlil celý svět. S dětmi ho s radostí sledovali i rodiče, protože pánové Čtvrtek a Pilař probudili dítě skryté v každém z nás.

Radek Pilař měl však širší záběr než jen tvorbu pro děti. Maloval krásné obrazy, zabýval se scénickou, filmovou a režisérskou prací, experimentoval s videokompozicemi a založil novou uměleckou disciplínu, tzv. český videoart, učil na pražské FAMU a tvořil půvabné fotoasambláže.

Radek Pilař, mimořádně nadaný všestranný básník výtvarného obrazu, rytíř Řádu úsměvu, zemřel v roce 1993 na infarkt.