spiro

Kdo vynalezl telefonní číslo v takovém formátu, že již nebylo potřeba spojovatelek? A jak fungovalo první tel. číslo?

Kdo vymyslel číslování telefonních linek v takovém formátu, že již nebylo potřeba spojovatelek, které fungovaly jako ústředny pro spojení požadovaných hovorů?
A na jakém principu fungovalo první vytáčené telefonní číslo?

Nejlepší odpověď
Kepler

Roku 1913 si firma Siemens patentovala číselnici pro pulzní volbu a roku 1955 zavedla firma Bell tónovou volbu. Více v https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Telefon

Další odpovědi
Drap

To neni o spojovatelkách. Tento systém čísel přišel současně s automatickými ústřednami.

Radius

To neni otázka telefonních čísel, spíše telefonní ústředny (která spojí hovor tam kam potřebuješ – podle čísla které vytočíš).
Dnes existují menší ústředny třeba v některých firmách nebo nemocnicích a podobně. Zavoláš do polikliniky a ozve se spojovatel, řekneš že chceš přepojit hovor na zubaře Nováka a on tě přepojí (on už ví, že má ten doktor linku např. 121).

JájsemRaibek

Jak fungovalo první vytáčené číslo? Jednoduše, telefon zazvonil na ústředně, kde spojovatelka po vyslovení požadavku na volané číslo zastrčila banánek kabelu do příslušné zdířky a tys mohl mluvit s dotyčným na druhé straně.
Třeba u meziměstských hovorů (ale to se týká již pozdější doby) se občas spojovatelka vmísila do hovoru s dotazem „voláte?“