Avatar uživatele
Zlatý

Kdo vynalezl nerezovou ocel?

Touto anketou jsem chtěl zjistit, jestli někteří uživatelé používají vyhledávače, ale jak vidno velmi málo nebo vůbec. Proč si lámat halvu v hledání, když stačí napsat otázku a nějaký dobrák se určitě najde. Protože dva odpověděli správně, nominaci dávám prvnímu odpovídajícímu a tímto otázku uzavírám.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele

Harry Brearley

Výzkum a vývoj korozivzdorných ocelí s chrómem a niklem se ale rozeběhl až během prvních dvaceti let 20. století. Nezanedbatelná je také práce Philipa Monnartza z roku 1911, která uvádí vlastnosti slitin železa s chrómem a jejich využití.[4] V této práci naznačil dvě nejnižší meze obsahu chrómu a to 12,5 % pro odolnost proti kyselině dusičné na normální teploty a 14 % při jejím varu. V kladenské Poldině huti byla v roce 1910 vyrobena ocel pro hlavně loveckých pušek s 10% obsahem niklu.[5]

Harry Brearley z sheffieldských laboratoří, který hledal korozivzdorné slitiny pro sudy se střelným prachem, objevil v roce 1912 a následně zavedl výrobu martenzitické korozivzdorné oceli s obsahem uhlíku 0,24 %, chrómu 12,8 %. Benno Strauss a Eduard Maurer patentovali pro firmu Krupp austenitickou korozivzdornou ocel 17. října 1912. O dva roky později Strauss a Maurer vyrobili ocel s 20 % chrómu, 7 % niklu a 0,25 % uhlíku pro výrobnu čpavku.

První duplexní korozivzdorná ocel byla vyvinuta pro papírenský průmysl ve Švédsku okolo roku 1930. Teprve až ve 40. letech byly pochopeny metalurgické procesy a v padesátých letech standardizovány. Dalším významným skokem bylo kyslíko-argonové oduhličení ocelí na konci 60. let, které umožnilo výrobu nízkouhlíkových ocelí s regulovaným množstvím dusíku. Od 70. let dochází k výrobě vysoce kvalitních ocelí a super- korozivzdorných ocelí, např. superferitických s vynikající korozní odolností nebo superduplexních ocelí s výbornou korozivzdorností a zároveň dobrou svařitelností.

Korozivzdorné oceli byly používány mj. i ve vojenském průmyslu již během první světové války, např. v motorech letadel Sopwith Triplane, Sopwith Camel, a dalších

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Harry Brearley

Uvedla jsem toto jméno v odpovědi na otázku Kdy se začala používa nerezová ocel
http://www.odpovedi.cz/…

"Bylo to v souvislosti s 1. světovou válkou. Pokusy objevit slitinu se sice datují už do 19. století, ale až 13. srpna 1913 Brearley oficiálně prohlásil svůj materiál s 12,8 % chormu a 0,4 % uhlíku za nerezovou ocel."


Avatar uživatele

... nikdo z nich

Nikola Tesla


Avatar uživatele
Bronzový

... nikdo z nich

Ocel vynalezli již naši dávní předkové a je to nedohledatelné, kdo. Nějakej trouba v kovárně na nějakým statku.


Avatar uživatele
Bronzový

... nikdo z nich

Kdo ji vynalezl nevím, dokonce jsem nenašel ani kdy a kde.
První zmínka je z nožařství někdy kolem 1921 (viktorinox), jenomže to už musela být ta ocel v té době známá...jinak by nikdo neriskoval nějakou neozkoušenou technologii, takže spíš myslím že slitina mohla být známá, ale jen se prostě nepoužívala kvůli ceně výroby a na nože jí tolik potřeba není...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

Minas

Neznámý kovář, pokus omyl, viděl jsem i dokument.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Jugar zapomněl na odkaz, takže pro zájemce.

https://cs.wikipedia.org/…

Avatar uživatele

anonym

Na nic jsem nezapoměl,není žádná povinnost sem dávat zdroj!!!!

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Je to v Kodexu uživatele. Navíc to není fér vydávat cizí informace za své.

"Uvádějte zdroj

Je naprosto v pořádku používat on-line zdroje pro odpovídání na otázky. Pokud čerpáte z nějakého zdroje, uveďte tento zdroj a nechte uznání tomu, komu patří."

Avatar uživatele
Zlatý

barbakan

annas, to by jugar nedal, aby to vydával za své a je zřejmé, že to obšlehl .

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Samozřejmě okopíroval, to je v pořádku, ale neuvedl zdroj, takže tím jsou porušená i autorská práva. Na toto téma vložila Led a Ratava otázky, kde se o tom psalo. Neříkám jednou, stane se, že občas někdo zapomene, ale nemělo by to být.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3219
Zlatý quentos 1426
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 948
Zlatý led 723
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.