Kdo vynalezl nerezovou ocel?

Touto anketou jsem chtěl zjistit, jestli někteří uživatelé používají vyhledávače, ale jak vidno velmi málo nebo vůbec. Proč si lámat halvu v hledání, když stačí napsat otázku a nějaký dobrák se určitě najde. Protože dva odpověděli správně, nominaci dávám prvnímu odpovídajícímu a tímto otázku uzavírám.

Nejlepší odpověď
anonym

Harry Brearley

Výzkum a vývoj korozivzdorných ocelí s chrómem a niklem se ale rozeběhl až během prvních dvaceti let 20. století. Nezanedbatelná je také práce Philipa Monnartza z roku 1911, která uvádí vlastnosti slitin železa s chrómem a jejich využití.[4] V této práci naznačil dvě nejnižší meze obsahu chrómu a to 12,5 % pro odolnost proti kyselině dusičné na normální teploty a 14 % při jejím varu. V kladenské Poldině huti byla v roce 1910 vyrobena ocel pro hlavně loveckých pušek s 10% obsahem niklu.[5]

Harry Brearley z sheffieldských laboratoří, který hledal korozivzdorné slitiny pro sudy se střelným prachem, objevil v roce 1912 a následně zavedl výrobu martenzitické korozivzdorné oceli s obsahem uhlíku 0,24 %, chrómu 12,8 %. Benno Strauss a Eduard Maurer patentovali pro firmu Krupp austenitickou korozivzdornou ocel 17. října 1912. O dva roky později Strauss a Maurer vyrobili ocel s 20 % chrómu, 7 % niklu a 0,25 % uhlíku pro výrobnu čpavku.

První duplexní korozivzdorná ocel byla vyvinuta pro papírenský průmysl ve Švédsku okolo roku 1930. Teprve až ve 40. letech byly pochopeny metalurgické procesy a v padesátých letech standardizovány. Dalším významným skokem bylo kyslíko-argonové oduhličení ocelí na konci 60. let, které umožnilo výrobu nízkouhlíkových ocelí s regulovaným množstvím dusíku. Od 70. let dochází k výrobě vysoce kvalitních ocelí a super- korozivzdorných ocelí, např. superferitických s vynikající korozní odolností nebo superduplexních ocelí s výbornou korozivzdorností a zároveň dobrou svařitelností.

Korozivzdorné oceli byly používány mj. i ve vojenském průmyslu již během první světové války, např. v motorech letadel Sopwith Triplane, Sopwith Camel, a dalších

Další odpovědi
annas

Harry Brearley

Uvedla jsem toto jméno v odpovědi na otázku Kdy se začala používa nerezová ocel
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdy-se-zacala-pouzivat-nerezova-ocel

„Bylo to v souvislosti s 1. světovou válkou. Pokusy objevit slitinu se sice datují už do 19. století, ale až 13. srpna 1913 Brearley oficiálně prohlásil svůj materiál s 12,8 % chormu a 0,4 % uhlíku za nerezovou ocel.“

anonym

... nikdo z nich

Nikola Tesla

Zbynas

... nikdo z nich

Ocel vynalezli již naši dávní předkové a je to nedohledatelné, kdo. Nějakej trouba v kovárně na nějakým statku.

rigormortis

... nikdo z nich

Kdo ji vynalezl nevím, dokonce jsem nenašel ani kdy a kde.
První zmínka je z nožařství někdy kolem 1921 (viktorinox), jenomže to už musela být ta ocel v té době známá…jinak by nikdo neriskoval nějakou neozkoušenou technologii, takže spíš myslím že slitina mohla být známá, ale jen se prostě nepoužívala kvůli ceně výroby a na nože jí tolik potřeba není…

Minas

Neznámý kovář, pokus omyl, viděl jsem i dokument.

annas

Jugar zapomněl na odkaz, takže pro zájemce.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Korozivzdor­n%C3%A1_ocel

anonym

Na nic jsem nezapoměl,není žádná povinnost sem dávat zdroj!!!!

annas

Je to v Kodexu uživatele. Navíc to není fér vydávat cizí informace za své.

"Uvádějte zdroj

Je naprosto v pořádku používat on-line zdroje pro odpovídání na otázky. Pokud čerpáte z nějakého zdroje, uveďte tento zdroj a nechte uznání tomu, komu patří."

anonym

annas, to by jugar nedal, aby to vydával za své a je zřejmé, že to obšlehl .

annas

Samozřejmě okopíroval, to je v pořádku, ale neuvedl zdroj, takže tím jsou porušená i autorská práva. Na toto téma vložila Led a Ratava otázky, kde se o tom psalo. Neříkám jednou, stane se, že občas někdo zapomene, ale nemělo by to být.