ixpektix

Kdo vynalezl hrnčířský kruh ?

prosím poraďte, celkem zajímavá otázka na internetu jsem hledal, ale našel jsem samé blbosti :-/
Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

http://bacrie­.cestovatel.cz/cla­nek/keramika-tocena-na-hrncirskem-kruhu/

Nejprve něco z historie. Název keramika pochází z Řecka, kde se v athénské čtvrti Keramos vyráběly a prodávaly hrnčířské výrobky. Dějiny keramiky, ale sahají až do předhistorické doby primitivního člověka. V té době uchovávali vodu v pletených koších vymazaných hlínou a tyto koše později vypalovali. Primitivní hrnčířství se vyvinulo v řemeslnou výrobu až s vynálezem hrnčířského kruhu v Mezopotámii 4000–3000 let př.n.l. Jeho předky byly hrnčířské desky upevněné na dřevěné tyči,jež se zvolna otáčelo mezi koleny.

Do Evropy se hrnčířský kruh dostal kolem roku 500 př.n.l. a na území Čech se objevil společně s keltským obyvatelstvem v době laténské. Později v našich zemích keramickou výrobu nejvíce rozšířili Habáni. Založili výrobu majoliky na Moravě a Slovensku.Po roce 1622 se museli vystěhovat ze země a jejich výrobu přebralo místní obyvatelstvo.

Další odpovědi
led

Priznávam, ja som to nebola…
"Hrnčiarsky kruh bol známy v Prednej Ázii, v Babylone a v Egypte už od 3. tisícročia pred n. l. Na našom území prvú na kruhu vytáčanú keramiku vytvárali Kelti zhruba v 4. storočí pred n. l. Hrnčiarsky kruh sa vyvinul z kruhovej dosky bez pevnej osi, ktorá sa otáčala pomaly rukou. Predchodcom dnes známeho kruhu bol celodrevený kruh – sprušliak. Známy nožný kruh sa skladá zo zvislej železnej osi, ku ktorej je hore pripevnený menší kotúč – tanier, hlava. Zvyčajne je zo železa, ale môže byť aj drevený. Hrnčiar ho roztáča nohami. "
http://www.sme­.sk/c/2184316/o-posobeni-keltov-ktori-k-nam-priniesli-aj-hrnciarsky-kruh-hovori-martinska-vystava.html
http://refera­ty.atlas.sk/os­tatne/nezarade­ne/12716/?prin­t=1

fcoop

Konkrétní osoba je nezjistitelná,je to vynález stejné povahy jako objev kola,rozdělávání ohně,luku a šípu a pod.

http://www.his­torieweb.cz/10-nejvyznamnejsich-vynalezu-historie