Avatar uživatele
ixpektix

Kdo vynalezl hrnčířský kruh ?

prosím poraďte, celkem zajímavá otázka na internetu jsem hledal, ale našel jsem samé blbosti :-/
Děkuji

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, iceT, johana 56, gagaga před 2488 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

http://bacrie.cestovatel.cz/…

Nejprve něco z historie. Název keramika pochází z Řecka, kde se v athénské čtvrti Keramos vyráběly a prodávaly hrnčířské výrobky. Dějiny keramiky, ale sahají až do předhistorické doby primitivního člověka. V té době uchovávali vodu v pletených koších vymazaných hlínou a tyto koše později vypalovali. Primitivní hrnčířství se vyvinulo v řemeslnou výrobu až s vynálezem hrnčířského kruhu v Mezopotámii 4000-3000 let př.n.l. Jeho předky byly hrnčířské desky upevněné na dřevěné tyči,jež se zvolna otáčelo mezi koleny.

Do Evropy se hrnčířský kruh dostal kolem roku 500 př.n.l. a na území Čech se objevil společně s keltským obyvatelstvem v době laténské. Později v našich zemích keramickou výrobu nejvíce rozšířili Habáni. Založili výrobu majoliky na Moravě a Slovensku.Po roce 1622 se museli vystěhovat ze země a jejich výrobu přebralo místní obyvatelstvo.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Priznávam, ja som to nebola...
"Hrnčiarsky kruh bol známy v Prednej Ázii, v Babylone a v Egypte už od 3. tisícročia pred n. l. Na našom území prvú na kruhu vytáčanú keramiku vytvárali Kelti zhruba v 4. storočí pred n. l. Hrnčiarsky kruh sa vyvinul z kruhovej dosky bez pevnej osi, ktorá sa otáčala pomaly rukou. Predchodcom dnes známeho kruhu bol celodrevený kruh – sprušliak. Známy nožný kruh sa skladá zo zvislej železnej osi, ku ktorej je hore pripevnený menší kotúč – tanier, hlava. Zvyčajne je zo železa, ale môže byť aj drevený. Hrnčiar ho roztáča nohami. "
http://www.sme.sk/…
http://referaty.atlas.sk/…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
fcoop

Konkrétní osoba je nezjistitelná,je to vynález stejné povahy jako objev kola,rozdělávání ohně,luku a šípu a pod.
-----------------
http://www.historieweb.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost