MonaEr

Kdo vymýšlí/určuje „populární název“ nálezů Ústavního soudu?

Občas se mi podaří narazit na šikovný, vtipný název nálezu ÚS. :) Nevíte, kdo určuje, jak se nález bude jmenovat, a na jaký popud?

Edison: Ono mi nejde o vtipnost, o té se tu nechci bavit, celkově mě zajímá, jak ten název vzniká. I když není vtipný, tak povětšinou dokážou zaujmout. Momentálně čtu „Mercedes versus trabant“, ale to je parafráze výroku, kvůli kterému ten Nález vznikl, tak to u něj chápu. :) I když se stejně musel najít někdo, kdo řekl „Jo, tohle bude název.“

Jo a taky si z hlavy moc názvů nálezů nepamatuji, ale to je věc druhá. Proto jsem sem ten dotaz dala. :)

Odpovědi
annas

Různá rozhodnutí se dovídáme z médií.

Takže od doby, kdy existuje žurnalitika, táhnou čtenáře titulky.

Ty slouží k orientaci. Utváří první dojem z textu, jsou v něm klíčová slova, která naznačují. Někdy jde o otázku, jindy hru se slovy, parafrázi atd.

Vzpomínám si, na jednu upoutávku na vesnickou zábavu. Šlo o plakát, který mnoho lidí zaujal. Velkými písmeny bylo napsané KAREL GOTT dne 25. 1. u nás zpívat nebude, ale určitě se pobavíte.

Upoutalo jen jméno poplárního zpěváka.

Edison

Příklad by neškodil. Každému přijde vtipné něco jiného.

Edison

Podle mě vychází z podání k ÚS. Název pa k vypadá asi nějak tahle: „Nález Ústavního soudu ze dne 12. prosince 2017 sp. zn. Pl. ÚS 26/16 ve věci návrhu na zrušení zákona č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, nebo jeho jednotlivých ustanovení“. K tomu číslo, v tomto případě 8/2018.

Edison

Proto se ptám, jestli na tomhle někomu něco připadá vtipné.

MonaEr

Vím, jak vypadá název nálezů, proto jsem napsala do uvozovek populární název. Populární název mají povětšinou ty „nejpoužívanější“, nejznámější nálezy a můžeme ho najít v hlavičce pod číslem nálezu. Tedy vlevo v horním rohu.

Viz mnou zmiňovaný název:
I.ÚS 823/11 ze dne 6. 3. 2012
N 44/64 SbNU 521
Svoboda projevu výkonného umělce ve vazbě na ochranu dobrých mravů hospodářské soutěže („mercedes versus trabant“)

Edison

To vymejšlej novináři. Většinou mi přijde, že si nepřečtou ani onen dokument, natož aby si přečetli podání a vůbec to, čeho se to vlastně týká. Tedy nejčastěji novináři „mdlého rozumu“.

MonaEr

Říkala jsem si, že to bude hlavně od novinářů, ale stejně tam podle mě musí být někdo, kdo řekne „Jo, to je to, to tam dopíšem/tak to nazvem!“. :D