lukas.zmizik

kdo vymýšlí jména pro americké bouřky a hurikány a proč jim dávají taková jména, že jsou nám ty bouřky sympatické?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Pojmenování

Kvůli snadnější komunikaci se tropickým bouřím dávají jména. Seznamy jmen připravují příslušné regionální organizace několik let dopředu. Původně se bouře označovaly jménem svatého, který měl v daný den jmeniny, později meteorologové pojmenovávali bouře libovolně, např. jménem neoblíbeného politika; v průběhu druhé světové války se používala slova hláskovací abecedy. Dnes se používá standardizovaný systém, ve kterém se bouře v průběhu roku pojmenovávají jmény postupně podle abecedy (tzv. první bouře roku má jméno začínající na A, druhá začínající na B atd.). Používají se zpravidla anglická, francouzská či španělská jména, neboť toto jsou nejčastější jazyky v místech, kde se tropické cyklóny vyskytují. Původně se (v souladu s anglickou gramatikou) používala zásadně ženská jména, kvůli politické korektnosti se však dnes používají jak mužská, tak ženská jména, která se pravidelně střídají. Jména se používají opakovaně, pokud však bouře způsobí obzvláště vysoké škody, její jméno se ze seznamu vyřadí.

V některých případech může být bouře v průběhu své existence přejmenována, např. při přechodu z Atlantiku nad Pacifik (či naopak).

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Tro­pick%C3%A1_cy­kl%C3%B3na

Další odpovědi
M.

Také přemýšlím. Asi se snaží, aby to nevypadalo tak zle, jak to je.
Doplňuji:
http://pohoda­veskole.net/re­feraty/hurika­ny-referat-ekoligie-2/

Zde to máš.

anonym

Je to podle abecedy od A a střídá se mužské jméno s ženským.

anonym

Dávno poté, co ses registroval, tu už otázka na názvy byla, dokonce s totožnou odpovědí od téže uživatelky a s tímtéž odkazem, viz zdroj:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nazvy-klimatickych-jevu

anonym

Ty brďo. Asi bych se zeptala Američanů, jestli jim jsou přírodní katastrofy sympatické. To, co tam řádí teď, by se mi nelíbilo ani pod jménem „Adélka“.