Vesmir27

Kdo vymyslel že peníze musí být podloženy zlatem?

Kdo a proč vymyslelu že peníze musí být podloženy zlatem? Jakej to mělo důvod? Zajímá mě to vzhledem k tomu že pokud lidi přbývají a eněz je pořád (relativně) stejně, tak by to mohlo za celosvětový nedostatek peněz (další důvod je že bohatí bohatnou a chudí chudnou tz. většinu peněz má cca 1000). :)

Nejlepší odpověď
Drap

Původní měny měly hodnotu v kovu, z kterých byly vyrobeny. Později po zavedení bankovek a mincí z levných materiálů bylo množství peněz podloženo množstvím zlata v majetku státu. Bohužel nic z toho už dávno neplatí.

Další odpovědi
Agneta

To bylo za císaře pána, a v USA ještě do r. 1971 :DDD

gecco

WTF – „tz. většinu peněz má cca 1000“???
Jinak viz Drap…

ptáč

Peníze podloženy zlatem, to je náboženství. Hodnotu peněz určuje něco jiného. Možná HDP, koupěschopnost obyvatel a je toho víc. Divím se, že je zde tak málo ekonomů. Hlavně že se ozývají ti, co kritizují gramatiku. Není to dobrý web.

dudu

Bohužel nikoliv. Měna je kryta aktivy ČNB, což jsou především jiné měny (US dolar, euro, britská libra). Ovšem ani tyto měny nejsou kryty zlatem. Jeden papír je tedy kryt druhým papírem. Mnoho lidí se ovšem dodnes mylně domnívá, že Česká národní banka drží významné zlaté zásoby. Není tomu tak, ČNB zásoby zlata nezvyšuje adekvátně.

Pepa25

  • nikdo to nevymyslel, protože historicky byly nejprve peníze (mince) zlaté a později za tzv. zlatého standardu navázané na zlato; to bylo ale fakticky opuštěno v 30. letech
  • není pravda, že peněz je pořád stejně, naopak peněžní zásoba pořád roste a to v systému zlatého standardu i fiat měny (v druhém případě samozřejmě jednodušeji)

zjentek

a jak jinak chceš do českýho pětilitru nacpat pět tisíc kaček z nějakýho ušlechtilýho kovu?

Pepa25

ptáč: jsem v šoku, nejlpěší odpověď 🙂
dudu: až na poslední větu – ČNB pokud vím nezvyšuje zásoby zlata vůbec, naopak většinu v 90. letech prodala!
agneta: v r. 1971 se formálně zrušila směnitelnost dolaru za zlato, ale ta už v té době stejně reálně neexistovala