bolak

Kdo vymyslel, že by hrníček mohl mít ucho?

A neříkejte, že Bůh, protože ten už toho stvořil tolik, že začínám mít vážný podezření…

Nejlepší odpověď
annas

I ucha mají svou historii, i když konkrétní osobu se těžko dovíme. Souvisí s výrobou keramiky.

Lidé zjistili, že se vyrobené nádoby držely špatně v ruce, problémy s přenášením atd. . Vzniklo tedy něco, za co se dala nádoba uchopit – původně rukojeť v podobě rohu býka (byly zaoblené jako srpek měsíce)..

Název ucho pro držák, rukojeť ap. vznikl určitě později, jak se měnil tvar rukojeti – přeneseně podle podobnosti k uchu lidského, možná i k uchu vola (vykastrovaný býk) I květina se jmenuje volí/volské ucho. .

Hrnek je odvozený od názvu pece proto, že obojíbylo z hlíny, hrnec mohl pec tvarově i funkčně (např. uchováváním žhavého dřevěného uhlí) připomínat .

Ucho – původně šlo o jakési rohy – symbol dobytčích rohů nebo srpku měsíce, za něž bylo možné hrnek uchopit.. Postupně se tvar vyvíjel.

První ucha = ansa cornuta, neboli ansa lunata. Je to ucho, které přečnívá nad okraj nádoby, vymodelované do dvou rohatých výčnělků – symbol dobytčích rohů, ty mají tvar srpku měsíce. Objevily se v Itálii a střední Evropě (řivnáčská kultura) v neolitické keramice.

1. polovina 3. tis. př. Kr. Vyvinula se z kultury s nálevkovitými poháry. Je rozšířena u nás, na Slovensku, v Rakousku a Maďarsku. Typickým tvarem je džbán s velkým, někdy tunelovitým (ucho jako krátký a široký pásek) ouškem. Objevují se zde počátky uch typu ansa lunata. – tvar srpku měsíce.

Kultura řivnáčská
Asi 2600 až 2400 př. Kr. Tito lidé budovali osady na návrších, jméno dostali po takovém sídlišti na Řivnáči u Prahy. Mezi další osady patří např. Homolka, objevená r. 1929. Objevují se ansa cornuta, tunelovitá ouška. Povrch nádob bývá zdoben otiskem slámy nebo kusů tkaniny. Současná s ní je kultura kulovitých amfor.

atd.

Podrobnosti v odkazu. – JKotrla – Seminárka o keramice
http://jakub.ko­trla.net/old/se­minard/seminar­dc.html#ansa

Vyobrazení původních uch.
https://lepore­lo.info/ansa-lunata

Další odpovědi
Drap

Ten, který se alespoň trochu vyznal v keramice a jako první zjistil, že když si nalije do pohárku horký nápoj, tak ho to v ruce pálí.Jméno a národnost dotyčného už dávno upadlo do zapomnění.

Kepler

Já myslím, že to už bylo přirozenou součástí (ne vždy) i těch nejstarších nalezených nádob, třeba amfor. Docela praktická věc. Jenom mě překvapuje, že ještě nikdo nevymyslel nočník s uchem dovnitř, když mám tak malý byt.

marci1

Tak to se nedozvíme. Je to praktická věc, nápoj nás nepálí do rukou. Dospělí mají jedno „ucho“ a děti dvě „ouška“. 🙂

Kulpix

Někdo chtrý, který zjistil, že za nohu, nebo za oko by se držel hrnek špatně;-D

jiri Linhart

Nejakej koumak ve staroveku. Kdyz byly nadoby na vino a pivo tezky,byly i objemny. Umi si nekdo predstavit,ze pivar,co zboucha dene 15 kousku,by musel nadobu s pivem brat dvouruc ? By mel bicepsy,jak kulturista !

annas

U textu začínajícího slovy „První ucha … atd.“ jsem zapomněla na uvozovky.

jirkajirka

Spíš by mne zajímalo proč se to jmenuje,, ucho".Tím se přeci naslouchají různé zvuky.Proč ne držadlo?

Bruno2

Proč jsou na polévce nebo na punčoše oka, když to jsou kolečka?