bolak

Kdo vymyslel žaluzie?

Nejlepší odpověď
annas

Anglický zdroj odpovídá toto:

Takže, kde se vzaly, „žaluzie?“ Odpověď je jen dohad. Jedna teorie je, že je Benátčané z Persie do Benátek,b ěhem jedné ze svých obchodních cest. Později se tento nápad dostal do Francie od osvobozených benátské otroků. . Toto „zaslepení“ spolu s horizontálními lamelami, se stalo známé jako žaluzie.

Obecně. Konstrukce žaluzie byla nalezená jak ve starém Egyptě, tak i v Číně. Do Benátek a pak do Franice byly přivezené kolem roku 1500.

Později byly propagovány v Anglii a USA v roce 1700. English patent byl vydán na metalurg GOWIN Knight v roce 1760. Zásluhu na současné podobě je často přičítán Edwardovi a Frederick Bopp z Kansas City, který vyvinul i formu rolety. V roce 1841 vynálezce John Hampson New Orleans patentoval metodu pro nastavení jednotlivých lamel ve žaluzie, regulovat světlo skrze ně.

Několik zdrojů

http://wiki.an­swers.com/Q/When_­were_Venetian_blin­ds_invented#ix­zz2s5ov6bIj
http://ca.answer­s.yahoo.com/qu­estion/index?qid=2008­0320171151AASEB­R1

Doplňuji:
Částečně upravený překlad z angličtiny.
Jinak v diskuzi

Další odpovědi
anonym

Vladimír Iljič Žaluziov.

Emefej

Cimrman.

anonym

Těžko říct – žaluzie existovaly už ve starověku (orient), takže nemyslím, že by byl znám autor…
😉