Avatar uživatele
Registrovaný

Kdo vymyslel význam hesel ve snářích?

C. G. Jung vymezil archetypy, ale co ten zbytek?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

1. Nejdříve k druhé části otázky:
Dříve než Jung se výkladem snů zabýval S. Freud. Zakladatelem moderní západní analýzy snů byl v Čechách narozený psycholog Sigmund Freud (.1856 - 1939). Tvrdil, že výklad snů je královskou cestou k poznání nevědomých aktivit mysli. Známá je jeho psychoanalýza - sexuální symbolika ve snu.

Psycholog Jung (1875 - 1961) ojem archetyp však nevymyslel, je mnohem starší, dostaneme se až k Platonovým idejím. Podle Junga je člověk obdařen vrozenou sadou archetypů, tedy sadou určitých vzorců zodpovědných za naše prožívání a formování obrazů vznikajících v naší mysli. Archetypy jsou uloženy v našem nevědomí a není jednoduché představit si je. Jednoduše proto, že archetyp není obraz. Obraz je teprve výsledkem práce archetypu.
---
2. Musíme se vrátit do dávné minulosti.
Staří Egypťané byli přesvědčeni, že sny přinášejí poselství jak dobrých, tak i zlých duchů. Ve výkladu snů byli velmi zběhlí, však také nejstarší dochovaný snář pochází právě z Egypta (zhruba z období 2000 př. n. l.).

Egyptští vykladači tehdy rozlišovali sny jak dobrých, tak i zlých lidí. Sny se podle nich zdály oběma skupinám, někdy ale jejich výklad mohl pomoci právě k nepravostem. Proto byli vykladači velmi obezřetní a také velmi drazí.

V Egyptě bylo kromě typického výkladu snů běžné i to, že se lidé nechávali pod účinky různých lektvarů a zaříkávadel uspat a na druhý den ráno, hned po probuzení, si nechávali kněžími sen vyložit. Výklad pak považovali za jakousi formu věštby.
Mezi nejlepší vykladače snů pak patřili Židé. Známý je příběh o Josefovi, který faraónovi vyložil sen o sedmi vypasených a sedmi hubených kravách. Sedm úrodných a bídných let se naplnilo a Josef se tímto výkladem stal váženým členem faraónova dvora.

--
Starověké Řecko

Řekové povýšili výklad snů na daleko vyšší úroveň. Stavěli totiž tzv. snová orákula, svatyně, které sloužily čistě pro snění a k výkladu. Asi nejznámější věštírna a orákulum byly v Delfách, kde byl i vytesán nápis Poznej sám sebe!

Mezi starořecké bohy pak patřili Hypnos, bůh spánku, a Morfeus, bůh, který ve spánku sděloval varování a předpovědi budoucnosti. V orákulech se Řekové také často nechávali léčit. Doufali totiž, že je ve spánku navštíví bůh zdraví Asklepion.

Výkladu snů se ale nevěnovaly jen různé "obdařené" osoby, ale i zcela regulérní filozofové. Mezi nejznámější patří Artemirodos, stoický filozof, který sepsal celou sbírku pěti snářů nazvanou Oneirocritica. V nich je kladen velký důraz na význam osobnosti člověka a prostředí, ve kterém žije. Výkladem snů se zabýval i Sokrates, který sny považoval za hlas svědomí. Jeho žák Platon se pak domníval, že ve snech žije divoká a nezkrotná část duše.

Kněží a vykladači se také snažili utřídit snové symboly a výklady snů podobným stylem jako v dnešních snářích. Jejich výklad byl však postaven na protikladech. Například šťastný sen byl předzvěstí katastrofy, tragický naopak šťastné budoucnosti. V tom se ale oproti moderním snářům velmi liší.

Dále histori výklad v ostatních zemích

výklady snů http://zena.centrum.cz/…
Arábie, I ndiánské kmeny, Křesťanství , Čína, India atd.
-----

Podobná otázka, která je má jinou podotázku.
Kdy vznikly první snáře?
http://www.odpovedi.cz/…

Odkazy k Jungovi a Freudovi
http://www.vykladsnu.cz/…
http://www.vykladsnu.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

a tak snáře byly 2000 let před Jungem
tím chci říct, že se to hlavně opisovalo ze starších
už Artemidóros uvádí spoustu svých předchozích zdrojů

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3283
Zlatý quentos 1445
Zlatý mosoj 1404
Zlatý Drap 1263
Zlatý Kepler 1024
Zlatý led 743
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 680
Zlatý Lamalam 664
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.