štamgast

Kdo vymyslel písemné sčítání, odčítání, násobení a dělení?

Doplňuji:
Ale já myslím to pod sebou nebo dělení s ‚ocáskama‘.

Nejlepší odpověď
fcoop

Vše začalo neshodami při porcování uloveného mamuta.Nikdo si v tom zápalu nepamatoval průběh lovu,zásluhy jednotlivců,utrpěná zranění atd.Bohužel – občas docházelo i – dnešní terminologií – smrtelným pracovním úrazům.
A tak,aby bylo bylo dělení férové,zúčastňoval se lovu i jeden zapisovač,který průběh zaznamenával na speciální kamennou destičku.Byl to vlastně první reportér.
Tuto zodpovědnou práci nemohl vykonávat každý.
Podle nálezů ve Věstonicích se vědci domnívají,že tato funkce byla dědičná,předávale se z otce na syna.
Jak úroveň znalostí zapisovačů rostla a byla stále složitější – i když do dnešní matematiky to mělo ještě poměrně daleko – vznikla potřeba naučit tomuto „umění“ i prostý lid.
Tak nám tedy vlastně vznikli první učitelé.
Dál to zná každý – přišel Komenský atd.- vrcholem evoluce je dnešní ministr školství.

Další odpovědi
briketka10

jo jo ty ocásky jsem přímo nesnášela, proto jsem měla z matiky 3..pfuj pfuj
kterej pazdrát to vymyslel by zasloužil !!

Mapel

Jára Cimrman přesně popsal vývoj sčítání, odčítání, násobení a dělení. Je tam přesná časová posloupnost i s různými zajímavostmi, ale když se vrátil ze severního pólu, tak si nemohl vzpomenout, kam je vlastně dal. Nyní se čeká na objevitele zápisků.

Drap

První byl zřejmě ten, který to nezvládl z hlavy, tak si to musel začít psát

Rocker

Nejspíš někdo,kdo potřeboval něco vypočítat a nechtělo se mu čekat na vynalezení kalkulačky.

kapka

Jó? A jak víte, fcoope, že to byl zapisovač a ne zapisovačka? Při lovu na mamuta byla určitě každá mužská ruka dobrá a navíc je dokázáno, že pravěká žena měla daleko hezčí rukopis. 😁

fcoop

To je sice pravda,hezčí rukopis sice měla,ale nestíhala.
Prostě ženská – sice oděná „jen“ v kůžích,ale ona si dávala pozor hlavně na to,aby jí to slušelo a vědecké metody jí byly vcelku šuma. A k tomu ještě fuk.

kapka

Ok,kolego z VIOCZ /Vědeckého institutu Odpovědi.cz/.Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat…

A stejně počty a písmo vynalezla ženská!

fcoop

Tak jo.Ať se dámám líp usíná.

kapka

Děkuji. 🙂