Kdo vymyslel klimatizaci ?

Nejlepší odpověď
marci1

Klimatizaci vymyslel Willis Haviland Carrier v r. 1902.
http://www.kli­matizace-tsc.cz/faq/kdo-vynalezl-klimatizaci

mosoj

Klimatizaci nikdo nevymyslel. Jde o specifické využití chladicí jednotky jako takové.

William Cullen, skotský lékař a chemik. Cullen coby devatenáctiletý lékař procestoval půlku světa a na edinburghské univerzitě předvedl poprvé proces umělého zmrazování. Stalo se tak roku 1756, některé prameny uvádějí, že pokus provedl již o osm let dříve v Glasgow.

První ledničku navrhl roku 1805 Američan Oliver Evans
Přestože Evans je obvykle označován za vynálezce ledničky, sám žádnou funkční ledničku nesestrojil. Jeho návrh o třicet let později vylepšil Jacob Perkins.

Zima na přání byla drahá – první lednička stála jako dvě auta
Ochlazování je mnohem těžší než zahřívání. Teprve v posledních padesáti letech se ledničky rozšířily do evropských domácností. Ledařům zamrzl úsměv na rtech.

Klimatizace je pouze vhodná aplikace topení a chlazení. Žádný vynález.

annas

Počátky novodobé klimatizační techniky souvisejí s vývojem důležitých technických prvků uplatňovaných v klimatizaci (elektrické motory pro pohon ventilátorů, čerpadla, zdokonalení ventilátorů, kotlů na přípravu teplé vody a páry, uplatnění chladicích zařízení).

Historicky první záznamy o komfortní klimatizaci (s využitím větrání a chlazení vzduchu) jsou od amerického lékaře a technika Dr. Johna Gorrie (1802–1855), jehož návrhy na úpravu vzduchu vycházely z lékařských zkušeností s malárií, která se v té době široce vyskytovala na Floridě. V roce 1844 navrhuje, aby „domy v teplých krajinách byly stavěny s tepelnou izolací a aby byly vydávány prostředky na snížení teploty a zmenšení vlhkosti vzduchu“. V roce 1844 navrhl, postavil a provozoval zařízení pro komfortní chlazení s větráním v prvním klimatizovaném nemocničním oddělení.

O vývoji klimatizace – viz odkaz
http://www.tzb-info.cz/2547-k-vyvoji-klimatizace-i