N. a D.

Kdo vymyslel češtinu?

Kdo vymyslel český jazyk a (je-li to známo) kdy?

Nejlepší odpověď
quentos

češtinu nevymyslel jeden člověk. Šlo o vznik pozvolný (vydělování se ze společného jazyka evropských národů – indoevropštiny); její prvopočátky sahají až do 11. století.

Zdroj: http://cesky-jazyk.studentske­.cz/2009/03/vznik-vyvoj-jazyka_1300.html

Další odpovědi
annas

Kdo vymyslel češtinu? Nexistuje odpověď. Není to, jak když se zeptáte, kdo napsal určitou knížku. Byl to dlouhodobý proces atd.

Vznik češtiny – záleží na tom, jakou češtinu máte na mysli. Zda jen jako jazyk dorozumívací nebo jazyk písemný či spíš líterární.

Vývoj češtiny – byla by velmi dlouhá odpověď, která souvisí s historií a vývojem jednotlivých jazyků ze společné prasovanštiny. Slované se stěhovali, jednu dobu vznikla tz. baltsko-slovanská jednota, neexistovaly 3 skupiny slovanských jazyků atd.

Jazyk praslovanský, který vznikl z jazyka indoevropského, se rozpadl na jednotlivé slovanské dialekty – to bylo asi v poslední třetině 1. tisíciletí . n. l. souvisí to s postupným stěhováním kmenů do dnešních oblastí. Pohyb Slovanů na jih pak začal již koncem 2. st. a vyvrcholil v 6. a 6. st. n. l. Tím se odlišily jednotlivé slovanské kmeny, ale i jazyky, v nichž poběhly různé hláskové i tvaroslovné úpravy.

Onen společný praslovanský jazyk neznáme, ale existuje jen jeho představa ze srovnání s jazykem staroslověnským z 9. a 10. století, jehož podoba je od praslovanštiny málo vzdálená. Je to v podstatě jeden z dialektů prasovanštiny . I když nejde o dialekty v dnešním slova smyslu.

Staroslověnština se užívala na našem území jako jazyk literární, bohoslužebný i právní. Udržela se na našem území víc než dvě stě let. Staroslověnština byla češtině vzdálená, protože čeština ještě v 9. a 10. století měla např. jery, nosovky. Ale přesto měla k lidem blíž než latina, která byla vymezená jen úzkému kruhu.

Staroslověnština se na našem území počešťovala, přizpůsobovala se hláskově, tvarově i v oblasti slovní zásoby domácímu českému jazyku, takže ten se přetvářel na v domácí spisovný jazyk ve vlastním slova smyslu.

O tom, , že čeština existovala dříve než v 11. století, svědčí česká píseň Hospodine, pomiluj ny, která obsahuuje staroslověnské prvky.

Stejně tak dílo legenda o životě sv. Václava je z 10. století.

Čeština jako vyspělý literární jazyk se objevuje až na počátku 14. století , i když je dosvědčena již dřív z nepatrných památek.

Vl. v., upřesněno z Vývoje českého jazyka a dialektoligie od kolektivu autorůl.
Doplňuji:
Shrnutí:

Čeština jako samostatný jazyk (tehdy dialekt praslovanštiny) se vyvinula při rozpadu praslovanštiny na sklonku 1. tisíciletí n. l.

Více diskuse

Agneta

Češtinu vymyslel-jak známo-geniální vynálezce Jára Cimrman v r. 1848, a to 23. března. Dnes už ale jeho zásluha upadla v zapomenutí, neboť byl vynalezen androidní ajpot huawei, vedoucí k digitální demenci :DDD
Doplňuji:
A jak už píše Quentos, do 11.století se v Česku nemluvilo česky ale cikánsky, protože čeština ještě neexistovala. Ti (Cikáni) jsou indoevropského původu, a teď se do Česka vracejí, neboť je to jejich pravlast, a Češi že prý mají jít bydlet do Indie, odkud pocházejí :DDD

led

Prvopočiatky vznikajúcej češtiny ako dialektu starosleviečiny by som dávala už do čias pred príchodom Cyrila a Metoda, tj začiatkov 9.storočia. Jednotlivé regionálne jazykové rozdiely postupne vznikali ako dôsledky kontaktov so susediacim národmi (kmeňovými zväzmi), či nájadníkmi zo severu i z Ríma.
Doplňuji:
Prirodzený jazy nevymýšľa jeden konkrétny človek, ale vzniká postupným dlhodobým vývojom z niektorého pôvodného jazyka.
Nemôžem písať známych jazykov, pretože mnohé prvé jazyky, z ktorých sa vyvinuli dnešné, sú dnes pre nás neznáme

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Ve zdroji studentka totiž zmiňuje až období staročeské, tj. 11. století, nikoliv pračeské.

annas

Nejstarší hláskové změny češtiny proběhly již v období í prraslovanském.

Vývoj pračeský:
Počátek samostatného vývoje českého v době předhistorické 9. až 11. století = pračeština.

Vývoj staročeský:
Od 11. do 14. století – pokračoval další vývoj češtiny

led

oprava textu: dialektu starosleviečiny
správne: dialektu staroslovienčiny

annas

Čeština byla dalektem prasovanštiny, staroslověnština je „sestra“ češtiny.