annas

Kdo vymyslel český houskový knedlík?

Znáte původní český výraz pro pojmenování knedlíku a používáte jej?

Nejlepší odpověď
vagra

Čeněk Zíbrt (univerzitní profesor, ředitel Knihovny Národního muzea, etnograf) počátkem 20. století prohlásil:
".....o knedlíku nalezneme zmínku již v Husově díle…“
Pozoruhodné je lidové vysvětlení vzniku slova knedlík 🙂
Bylo to za války (snad 1866) ve vojenském ležení, kde vojáci měli z mála co vařit a ještě kuchař byl nešika. Upekl jednou placky tak okoralé, že se to dalo ztěžka jísti. I zbylo spousta tvrdých kůrek a kousků. Tu přišel jeden prostý voják a prohlásil, že jim z toho něco dobrého udělá. Rozkrájel všechny ty tvrdé zbytky a zamíchal do trošky těsta z mouky a vody připraveného, osolilo a urobil z toho koule, které dával do vařící vody. Kuchař se tomu posmíval, že z toho nic kloudného nebude; když to ale uvařené voják rozkrájel a pomastil sádlem, všechněm to náramně chutnalo. Voják ten jmenoval se Knedl a po něm to jídlo ono nazváno knedlíkem. později rozšířilo se jídlo, zlepšené ovšem, mezi lid a uchovalo si až do dnešního dne název po svém vynálezci…....
Mimochodem-právě ho vařím…

Zdroj: zkráceno a upraveno z-http://www.brej­le.net/ziva-historie/o-puvodu-ceskeho-knedliku/

Další odpovědi
anonym

Opět není „náš“,ale my ho umíme prostě nejlíp na celým světě.

Zdroj: http://www.sre­cepty.cz/ingre­dience/housko­vy-knedlik

quentos

knedlík skutečně není český – k Vagrovi doplňme zajímavost, že za války, o níž se zmiňuje, prý „v Deggendorfu… už v roce 1266 zahnala starostova žena hozeným knedlíkem špeha vojska našeho Přemysla Otakara II. Knedlíky tedy dobře znaly obě strany tehdejšího sporu.“

Zdroj: www.denik.cz/mo­je_rodina/vare­ni_raj_knedli­ku_cheb20090910­.html

Kerberus

Qunetosi,děkuji za doplnění.Bod dodám zítra-už nemám