Martin Tomča

Kdo vyhrává v marathonském běhu?

Když se zaměříme na takové ty charitativní, vysokorozpočtové marathonské běhy, co se (téměř) každoročně konají ve světových metropolích, třeba v Londýně nebo Chicagu, účastní se jich hromada lídí, jsou to zástupy na stovky metrů, to jsou ti lidé, kteří nepřišli bojovat o vítězství, nýbrž si jen chtějí zaběhat marathon. Jenže před tímto zástupem je hrstka „privilegovaných“, prostě profesionálové, kteří po zaznění startovního výstřelu vybíhají od startu hned a doběhnou k cíli řekněme třeba za 2:30. A pak bychom tu měli jednoho Evropana, amatéra, který by se přes ty zástupy ostatních závodníků dostal ke startu za 20 minut a od startu do cíle by mu to trvalo 2:20. V tom případě by předvedl o deset minut lepší výkon než vítěz profesionál, ovšem profesionál by byl už 10 minut za protrženou cílovou páskou.

Kdo by byl v tu chvíli vítěz? Hypoteticky. …a kdo by si odnesl vítěznou prémii?

Odpovědi
Drap

Podle tvého příkladu by byli v cíli ve stejný okamžik. Potom by se muselo určit podle záznamu který z nich vítězí. Pokud by to nebyl ani jeden, tak by bylo dělené první místo. To že se někdo prodíral davem se samozřejmě nebere v úvahu.

Kelt

Pokud ten Evropan dosahuje takových výkonů, tak by byl zařazen v té první hrstce. Mimochodem nejlepší světový výkon na Maraton je pod dvě hodiny https://www.i­rozhlas.cz/spor­t/atletika/ma­raton-eliud-kipchoge-dve-hodiny-vodic-jakob-ingebrigtsen-filip-ingebrigtsen_1910121­040_and,
ale neoficiálně. Takže závodníci, kteří dosahují času do 2:30 by byli všichni v předu a ten rychlý Evropan by měl čas mezi nimi za tu dobu proběhnout. Několikrát jsem se zúčastnil maratonu a po výstřelu jsem musel čekat, protože přede mnou bylo mnoho lidí. Byli jsme zařazeni podle čísel , jak se kdo přihlásil.

Dochy

Tak podle runczech https://www.run­czech.com/cs/pro-bezce2/pro-zavodniky/pravidla-a-vseobecne-informace-1/index.shtml
Oficiální čas je od výstřelu po proběhnutí cílem. Takže rozhodující je pořadí v cíli bez ohledu na tlačenici na startu. Přesto se měří i reálný čas (na PIM mívá každý svůj čip pro který je zaznamenán přesný čas na startu, cíli a případně i v kontrolách na trati. (Nejsem si jist jak přesné jsou ty čipy… už kvůli tomu že je závodníci mají obvykle na „náramku“ na noze a jak známo při chůzi i běhu zůstává jedna noha vzadu, to na setiny sekundy nebude) Takže se pak klidně mezi známými může chlubit že byl nejrychlejší, bude k tomu mít i podklady, ale s medailí má smůlu.

Nevylučuju, že jiný závod bude mít jiné podmínky.

Nassin

Ten nejlepší. Ať je to ten nebo ten.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Martin Tomča

Já myslím, že jsem to spočítal dobře, nicméně pokud se prodírání davem nekompenzuje, tak tvoje odpověď účel splnila, děkuji.