Avatar uživatele
Martin Tomča

Kdo vyhrává v marathonském běhu?

Když se zaměříme na takové ty charitativní, vysokorozpočtové marathonské běhy, co se (téměř) každoročně konají ve světových metropolích, třeba v Londýně nebo Chicagu, účastní se jich hromada lídí, jsou to zástupy na stovky metrů, to jsou ti lidé, kteří nepřišli bojovat o vítězství, nýbrž si jen chtějí zaběhat marathon. Jenže před tímto zástupem je hrstka „privilegovaných“, prostě profesionálové, kteří po zaznění startovního výstřelu vybíhají od startu hned a doběhnou k cíli řekněme třeba za 2:30. A pak bychom tu měli jednoho Evropana, amatéra, který by se přes ty zástupy ostatních závodníků dostal ke startu za 20 minut a od startu do cíle by mu to trvalo 2:20. V tom případě by předvedl o deset minut lepší výkon než vítěz profesionál, ovšem profesionál by byl už 10 minut za protrženou cílovou páskou.

Kdo by byl v tu chvíli vítěz? Hypoteticky. …a kdo by si odnesl vítěznou prémii?

Zajímavá 0 před 1112 dny Sledovat Nahlásit

Odpovědi
Drap

Podle tvého příkladu by byli v cíli ve stejný okamžik. Potom by se muselo určit podle záznamu který z nich vítězí. Pokud by to nebyl ani jeden, tak by bylo dělené první místo. To že se někdo prodíral davem se samozřejmě nebere v úvahu.

0 Nominace Nahlásit

Kelt

Pokud ten Evropan dosahuje takových výkonů, tak by byl zařazen v té první hrstce. Mimochodem nejlepší světový výkon na Maraton je pod dvě hodiny https://www.i­rozhlas.cz/spor­t/atletika/ma­raton-eliud-kipchoge-dve-hodiny-vodic-jakob-ingebrigtsen-filip-ingebrigtsen_1910121­040_and,
ale neoficiálně. Takže závodníci, kteří dosahují času do 2:30 by byli všichni v předu a ten rychlý Evropan by měl čas mezi nimi za tu dobu proběhnout. Několikrát jsem se zúčastnil maratonu a po výstřelu jsem musel čekat, protože přede mnou bylo mnoho lidí. Byli jsme zařazeni podle čísel , jak se kdo přihlásil.

Dochy

Oficiální čas je od výstřelu po proběhnutí cílem. Takže rozhodující je pořadí v cíli bez ohledu na tlačenici na startu. Přesto se měří i reálný čas (na PIM mívá každý svůj čip pro který je zaznamenán přesný čas na startu, cíli a případně i v kontrolách na trati. (Nejsem si jist jak přesné jsou ty čipy… už kvůli tomu že je závodníci mají obvykle na „náramku“ na noze a jak známo při chůzi i běhu zůstává jedna noha vzadu, to na setiny sekundy nebude) Takže se pak klidně mezi známými může chlubit že byl nejrychlejší, bude k tomu mít i podklady, ale s medailí má smůlu.

Nevylučuju, že jiný závod bude mít jiné podmínky.