autacek

Kdo vyhrál tzv. pomlčkovou válku?

Nejlepší odpověď
led

tzv. „pomlčkovou válku“ vyhrali tí, ktorých zámerom bolo rozdeliť Československo na 2 samostatné štáty.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… vono je to fifty-fifty skorem: do roku 1920 s pomlčkou, pak 1938–39 opět s pomlčkou, jinak bez a před rozpadem to bylo oboje https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1zev_%C4%8Ces­koslovenska#ci­te_note-1

annas

Nepoužila bych sloveso vyhrát, ale který návrh byl odsouhlasený, vyšel jako vítězný. V tomto smyslu pak odpovím, že to byl návrh slovenský.

Je třeba si uvědomit, co „pomlčce“ přecházelo, i když nešlo o pomlčku, ale o spojník, jak tvrdí jazykáři. Politici pak vztah k minulosti. . Ale důležitý je i pravopis názvu tehdejší republiky.

"V diskusi mezi českou a slovenskou politickou reprezentací o novém názvu státu převládaly emoce nad racionálním přístupem. Padaly návrhy jako například Federace České a Slovenské republiky, Československá federativní republika či Republika česko-slovenská. Právě ona pomlčka mezi názvy obou částí federace dala celému sporu název pomlčková válka .

Důvod sporu byl jasný

Pro část Slováků představovala pomlčka, v ideálním případě následovaná přívlastkem slovenská psaným s velkým písmenem na začátku, symbol zrovnoprávnění jejich národa v rámci federace.

To však naráželo na odpor části české politické reprezentace, u níž taková podoba vyvolávala nepříjemné asociace s pojmenováním státu z doby takzvané druhé republiky (říjen 1938-březen 1939).

Po řadě dohadů schválili poslanci federálního parlamentu 29. března 1990 název Československá federativní republika, jehož slovenská verze zněla Česko-slovenská federatívna republika. Toto pracně dohodnuté šalamounské řešení však situaci neuklidnilo. Nespokojena byla zejména slovenská strana, a tak poslanci zasedli 20. dubna znovu.

Napodruhé byl výsledkem hlasování název Česká a Slovenská federativní republika. Název sice odporoval pravidlům pravopisu, ve stávající situaci ale musela gramatika ustoupit politice.

Rostoucí napětí ve vztazích mezi politickými reprezentacemi obou národů nakonec vyústilo do pokojného rozdělení federace ke konci roku 1992.

Spolu s Československem zanikl i problém pojmenování země. V poslední době se nicméně objevilo několik návrhů na obnovení značky „Made in CzechoSlovakia“, jako marketingového nástroje při podpoře vývozu do vybraných třetích zemí."

Zdroj: https://euroz­pravy.cz/doma­ci/politika/116482-pred-25-lety-zacala-pomlckova-valka-havel-chtel-prekvapit-tvrde-narazil/

Edison

Přeci slováci… Prosadili si pomlčku.

aliendrone

Myslím, že správná odpověď zní: „DOBYTKOVÉ!“ ;) :D :D

dubraro

Nikdo. Všichni prohráli.

led

aliendrone, čo vám dobytok spravil, že mu dávate ľudské vlastnosti?