Dáša Vrtáků

Kdo všechno by měl být v porotě literární soutěže?

Když Městský parlament dětí a mládeže chtěl pořádat literární soutěž(nejlepší povídka v žánru fantasy) a ta soutěž je tedy fakticky konána od dětí dětem, potřebují mít v porotě např. spisovatele nebo editora? Pokud ano, bude chtít honorář? Kolik nejvíc by za to nejspíše mohl chtít?

Odpovědi
ivzez

Městský parlament dětí a mládeže by se měl
před pořádáním jakékoliv soutěže seznámit s tím,
jak soutěže pořádat.

Soutěž „není konána od dětí dětem“ (nesmyslný obrat – ten, kdo je
schopen takový „obrat“ vymyslet, neposoudí kvalitu literárního díla).
Chce-li někdo uspořádat literární soutěž, měl by do poroty pozvat
někoho, kdo je schopen posoudit kvalitu soutěžních literárních děl.

Může to být spisovatel, ale třeba i učitel češtiny, …
Editor kvalitu literárního díla s největší pravděpodobností
posoudit nedokáže, děti také ne, těm navíc „utečou“
i pravopisné chyby.

Jestli bude někdo chtít honorář samozřejmě nikdo z nás neví.
Některý autor/spisovatel může honorář žádat, jiný bude chtít
děti podpořit a honorář žádat nebude; další účast v porotě může
brát jako možnost „zviditelnit se“, … prostě možností je hodně.

Lamalam

Pořadatel soutěže si do poroty může vybrat koho chce.