Kelt

Kdo ví, co nebo kdo jsou Lucky?

Mám dceru Lucii a vím, že 13. prosince na její svátek chodí Lucky. Víte někdo něco o této tradici? Kde se tento zvyk udržuje, co Lucky dělají, jak se chovají, jak jsou oblečené atd. Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

„Lucie noci upije a podle tradice také nesmíte uklízet .“

„Svátek svaté Lucie patřil k pěkným adventním zvykům, jehož oslavy už ale pomalu vymizely. Podle nejstarší dochované zprávy o obchůzkách Lucek v díle Jana Jakuba Ryby z roku 1804 Lucky "trestaly“ děti. Lucka byla bíle zahalená a s maskovanou tváří, ztělesňovala strach a hrůzu. Navštěvovala jednotlivá stavení a strašila děti, že jim rozpáře břicho nožem, když se o adventu nebudou postit.

Jinde chodilo Lucek více a dětem, které byly hodné, daly malý dárek, zatímco ty zlobivé vyšlehaly metlou. V jiných místech naší země zase byla Lucka stará, hrbatá žena, které obličej zakrývala maska. Ta zlobivé děti tloukla vařečkou.

Lucie není ale jen zlá. Lucie je také symbolem čistoty, zároveň však patronkou velkého množství profesí a řemesel, například kajících se nevěstek, sedláků, sklářů, sedlářů, krejčích, švadlen, tkalců, nožiřů, kočích, písařů, notářů.

Co kraj, to jilná tradice.

Podrobnosti jsou v odkazu.

https://livin­g.iprima.cz/by­dleni/lucie-noci-upije-a-podle-tradice-take-nesmite-uklizet

Další odpovědi
Edison

Lotr 2008 odpovídá na něco naprosto jiného. Nic mu evidentně neříká jméno Lucie, domácky Lucka, v množném čísle Lucky.

Kelt: Zde je více info… neboli UTFG: https://www.go­ogle.cz/search?q=Luc­ky+tradice&ie=utf-8&oe=utf-8&lr=lang_cs

Funna

vše zde: http://www.tra­dicemasmysl.cz/Re­giony/Jizni-Cechy/Kozacko/Tra­dice/Magicke-navstevy-lucek/