Agneta

Kdo uříznul před 500 lety na Velikonočním ostrově poslední strom? A co s ním udělal?

Víte kde…ty kamenné hlavy/skulptury…
Dnes tam roste jen vysoká tráva (a 500 let tam už nikdo nebydlí):D

Ještě žádná odpověď? Prosímvás – volné téma…:DDD > pište, co chcete, nejde o nic jiného, než o „lidskou…“ :DDD

Nejlepší odpověď
annas

Anglické zdroje uvádějí toto:

1. Původní sochy moai = tradiční tvář předků – měly dohlížet na lidi. To vycházelo z polynéské tradice uctívání předků, Každý totem byl jiný, aby zvěčnit konkrétní jedince na půli cesty mezi životem na zemi a mezi bohy. Sochy stály zády k moři, aby ochraňovaly ostrov.

Sochy byly chráněné, ale od 17. století to bylo jinak. ​ Tyto moai byly strženy. Legendy hovoří o době strádání, teroru a kanibalismu. Archeologický důkaz ​odhaluje ​dřevěné řezby vyhublých lidí a vzhled nového provedení – ​ hubení – typ kopí. Došlo k občanské válce​

Holandský admirál Roggeveen, na palubě Arena byl prvním Evropanem,, který navštívil ostrov na velikonoční neděli 1722. Našel asi 3000 lidí, kteří žili ve špinavých chatrčích z rákosu či jeskyní, bojovali mezi sebou, uchýlili se ke kanibalismu v zoufalé snaze doplnit skrovné zásoby jídla, které byly k dispozici na ostrově. Objevili se další návštěvníci atd.

​Ta​ se shoduje se změnami ve stravě. ​ Z ostrova zmizeli ptáci, z moře sviňuchy, tuňáci. Hladovějící domorodci vyráběly řezby ze dřeva ​ vykácených stromů, aby přibylo víc pozemků pro pěstování plodin. ​. ​

Hlad a stálý nedostatek potravin způsobil, že lidé vykáceli i poslední strom.
atd. ​

http://www.bbc­.co.uk/science/ho­rizon/2003/eas­terisland.
http://www.la­weekly.com/new­s/what-did-the-last-easter-islander-say-as-he-chopped-down-the-last-tree-2139517

2. Existuje i další teorie, že všechny stromy nezničili lidé, ale krysy. Ty se dostaly na ostrov v lodích jako černí pasažeři. Tito tvorové se množili geometrickou řadou při nedostatku predátorů, našli palmové ořechy, semena, okusovali kořeny atd. Lidem sloužily jako potrava, dokazují zbytky kostí..

Takže podle této nové teorie se uvádí, že právě krysy způsobily odlesňování. Takže krysy zničily poslední strom.

http://www.in­dependent.co.uk/en­vironment/natu­re/rats-not-men-to-blame-for-death-of-easter-island-431105.html

--
Takže je vidět, že se stále objevují nové informace z historie.
Mýty o Velikonočním ostrově – Jared Diamond reaguje.

http://www.mar­klynas.org/2011/09/the-myths-of-easter-island-jared-diamond-responds

3. Otázka – poslední strom.
„Strom toromiro (Sophora toromiro) býval pro domorodce na Velikonočním ostrově (Rapa Nui) ještě v nedávných dobách jedním z největších symbolů flóry. Rostl pouze na tomto nejodlehlejším obydleném ostrově naší planety, ale poslední exemplář byl pokácen před více než půl stoletím. Pro domorodé obyvatele Velikonočního ostrova, který je stále zahalen mnoha tajemstvími, byl strom toromiro nesmírně důležitý. Z jeho tvrdého dřeva vyřezávali sošky a řezali tabulky, do nichž ryli žraločím zubem obrázkové znaky a symboly zvláštního písma rongo rongo. Toto písmo, které jako jediní v celé Oceánii používali domorodci na tomto odlehlém ostrově, se dosud nepodařilo rozluštit. Tabulek se záhadným písmem se zachovaly sotva dvě desítky a jsou rozmístěné v několika muzeích v Evropě a Americe. Ovšem vyvstává jiná otázka, zda bude možné toromiro znovu vrátit na Velikonoční ostrov.
"Thor Heyerdahl v šedesátých letech minulého století sesbíral několil semen stromu, předtím, než byl údajný poslední exemplář na ostrově pokácen. Královské botanické zahrady v Kew spolu s Göteborskou botanickou zahradou zahájily společný vědecký projekt znovurozšíření tohoto druhu na ostrově atd.“

http://www.czech-press.cz/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=8795:sym­bol-toromiro&catid=193

Další odpovědi
gecco

Úplně přesně ti to neřeknu, už to pár let je…
😉
Ekologii ostrova (nejen floru, ale i faunu) zničili tehdejší obyvatelé vrámci rozvoje své civilizace, odhaduje se, že nejvíce stromů padlo na přepravu moai a stavbu lodí…
Jen – prý to bylo už tak před 700 lety…
😉
_____________­________________________­___
Jen mne ještě napadlo – zajímavé jsou v kontextu s moai na Velikonočním ostrově i hnutí „cargo“ v ´nedalekýchˇ oblastech…
😉

dudu

Poslední strom pokáceli dlouhouší Zelení a dřevo použili k výrobě tabulek kde pomocí tesaných petroglyfů protestovali proti ničení zdejších lesů. Něco zbylo i na tabulky rongorongo kam zapisovali kuchařské předpisy na pokrmy a polévku z tzv. Ptačího muže. Povídal mně o tom soused, který ve volných chvílích rád glyfy luští.

briketka10

Dle mýho stromy potřebovali na přepravu těch soch,
tak ten poslední porazili, nebo z něj udělali vor kdoví
co se tam stalo, když je to, tak dávno :)

Mimozemšťan

Z posledního stromku si udělal pan Hoa Boa pomlázku, vyšlehal všechny ženský a od tý doby je to VELIKONOČNÍ ZVYK v Česku.

UltraFan

Zajímavá otázka, na kterou se ale bojím, že nebude nalezena odpověď :D

marci1

Kdo to byl, se nedovíme. Asi nějaký řezbář. Ze stromů zvaných Toromiro vznikaly hlavně řezbářské práce. Údajně byly snahy o znovu vysazení těchto stromů, avšak byly marné. 🙂

terry

Můžu psát co chci? 🙂 🙂 🙂
Jen cituji: Jedním z nevítaných byla i krysa ostrovní (Rattus exulans), které k statutu třetí nejrozšířenější krysy na světě (po pravých krysách a potkanech) dopomohli právě polynéští kolonizátoři. Právě přítomnost těchto nových nájemníků ostrova stála podle již zmiňovaných badatelů Terryho Hunta a Carla Lipa z University of Hawai za masivním úbytkem původních palem. Tito nenasytní hlodavci si totiž velmi oblíbili jejich semena, a zabránili tak stromům v dalším množení. A kde vlastně vzali archeologové pro své tvrzení důkazy? Podle nich nese celých 99 % palmových semen, nalezených na archeologických nalezištích, stopy po hlodavčích zubech.

briketka10

Mimozemšťane

Perfektní odpověď
stála by za nominaci 😁

Agneta

UltraFan >>> už 5 odpovědí…tak vidíš, neboli „to koukáš“? :DD

UltraFan

Ty jsi sejnak největší frajerka 😁

Agneta

marci1 >>> a ten řezbář potom někam odjel tu řezbářskou práci prodat? Nebo si udělal rakev? Třeba to mohl být jen stromek o průměru 5 cm, z kterého si udělal harpunu na ryby nebo hřeben pro manželku…?:DDD

Co můžu považovat za zajímavosti způsobu života Sámů?

Agneta

Pardon, to se tam připletlo (automaticky přikopírovalo):D

Agneta

gecco >>> moc děkuji…já jsem to jen odhadla…no já jen, že momentálně něco takového probíhá v celém třetím světě…pralesy mizí všude:DD

gecco

A tam taky čekají na ´cargo´…
😉

Agneta

Neznám…co je cargo?

gecco

Pěkně je to popáno na http://archiv­.neviditelnypes­.zpravy.cz/clan­ky/2004/05/37344_1_0_0­.html , případně wiki- https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Cargo_kult
😉

Agneta

Díky moc, tušila jsem to, ale tohle nevěděla…
Takže „Cargo kult“… fakt pěkné info :D

gecco

😉
Jo jo – ti ufouni nám tu dělaj pěknou paseku…
😉