Kdo určil podle čeho čas že má minuta 60 sekund a hodina 60 minut?

Nejlepší odpověď
Kelt

Co kdyby ses podíval do vyhledávače na tyto věci. Možná by si zjistil, že některé národy používaly šedesátkovou soustavu, jak se dříve měřil čas a jiné. Existuje google, wikipedie a pod.

Další odpovědi
anonym

Minuta a sekunda, jakožto šedesátiny, vycházejí z ´šedesátkové´ soustavy běžné v době a místě jejího určení.
Také hodina, jako čtyřiadvacetina dne – původně dvanáctina dne od úsvitu do soumraku, vychází zase z dvanáctkové soustavy.

arygnoc

babylončani používali 60tkovú sústavu pre jej praktičnosť – dá sa rozdeliť bez problémov na 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12, 15, 20, 30, 60 častí.

taká stovka iba na 2, 4, 5, 10, 20, 25, 50, 100 častí.

a to bolo pri delení „koláča“ – kruhu výhodnejšie.
i kalendár používali iný (náš týždeň trval 5 dní = 120 hodín = 2×60)