jjj123456789

Kdo ukradl kocoura Mikeše?

Nejlepší odpověď
annas

Kocour MIkeš se řešil před několika lety. I zde v archivu je na toto téma vložená otázka.

Kocour Mikeš se narodil ve 30. letech 20. století,, i když v pohádkách nestárne. Jenže romští aktivisté se s kocourem setkali teprve před několik lety a pohoršovali se nad Josefem Ladou i jeho kocourem Mikešem. „Podle nich je v pasáži knihy, kde je Mikeš přepaden, svázán v pytli a hozen do vozu, projev rasismu. „Milé děti, ti lidé byli cikáni,“ vysvětluje totiž Lada v pohádkové knize, kdo mluvícího kocoura ukradl.“
http://www.no­vinky.cz/doma­ci/197545-odstrante-ladova-mikese-ze-skol-zadaji-romsti-aktiviste.html

„Sdružení Roma Realia vzalo své tvrzení o rasistickém obsahu knihy kvůli bouřlivé reakci médií a veřejnosti po několika dnech zpět. Po vyučujících pouze požaduje, aby závadný úryvek dětem náležitě vysvětlili. V tom smyslu, že se negativní výrok netýká všech dnešních Rómů.“

„Příběhy kocoura Mikeše znají děti takřka po celém světě. Kniha je dostupná ve 39 jazycích. Vyšla nejen v angličtině a němčině, ale byla přeložena i do japonštiny, turečtiny nebo lužické srbštiny.“
http://www.top­zine.cz/laduv-mikes-nejslavnejsi-cesky-kocour-zustane-ve-skolach

Další odpovědi
fcoop

http://jmana.blog­.cz/0802/mikes-ukraden

Nějak jsem zapomněl,jak to bylo dál. Skončil jako „Cikánská pečeně“?
Ať to dopadlo,jak chtělo.......­.......dnes už se to stát nemůže.
Zlí cikáni jsou minulost,neexis­tují,žijí s námi Romové,a to je jiná píseň.
Že,milé děti?

da ny

S největší pravděpodobností „černý muž,“ kterému Mikeš nerozuměl, protože mluvil nějakou cizí řečí … -D
dále viz. str. 133 ve vydání z r. 1966

PetrXY

No přece jak je to v knize – Mikeše ukradli potulní Rómové.