Avatar uživatele
Bronzový

Kdo udával za války ?

Existují nejaké statistiky ( Němci byli precizní v záznamech ) podle kterých se dá rozpoznat které typy lidí podle věku, pohlaví, vzdělání a podobně, z vlastní vůle udávali fašistům ?
Doplňuji:
Smutný osud těch, kteří se vrátili z vyhlazovacích táborů a člověk, který je udal seděl na výboře a rozhodoval zda dostanou byt, jak jsem slyšel z vyprávění.
Jen málo situací bude asi ještě horší, zda nemohou těmto hyenám nic dokázat.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Obávám se, že takové záznamy byly z valné míry zničeny (skartovány) - různými lidmi a z různých důvodů...
Ale jo - souhlasím, že informace, zda výraznější motivací je závist, (ne)hmotný prospěch, osobní nenávist, vlastní strach... - by mohla být zajímavá.
Kdysi jsem dělal podobně zaměřenou studii - a nejvýrazněji se projevovala závist a hned ´poté´ osobní nenávist. Prospěch (ať už finanční nebo jinak motivovaný) nebyl tak důležitý, strach o vlastní osobu (či blízké) byl nepodstatný.
___
A - obávám se, že takoví lidé mezi námi přetrvávají...
A - nejsou ochotni se přiznat...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

zaujímavá myšlienka - nielen v prípade vojny (v časoch 2.svetovej), ale celkove v dejinách ľudstva.
Jednoznačne v takomto prípade vyhráva kategória neomedzená vekom - prospechári - ľudia, čo svojim konaním chcú z danej situácie "vytrieskať" čo najviac pre seba i na úkor iných.
Doplňuji:
kategória "prospechár" je známa snáď už od praveku, keď si pračlovek začal uvedomovať zisk z tejto činnosti, napríklad obhryzenú kosť s kúskom mäsa od vodcu rodu.
táto kategória prežíva všetky politické zriadenia, poznáme ju i dnes. Nik si ju síce neváži, ale všetci využívajú jej služby

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

Je pravda, pri štatistikách bezpečnostných orgánov a tajných služieb (aj fašistických) sa vyskytli aj takéto rozbory, pretože na základe takýchto údajov sa potom lepšie vytypovávali konfidenti, udavači. Dodnes sa takéto štatistiky robia, sú neverejné, využívajú ich nielen bezpečnostné orgány, ale aj tajné služby.
mowla súhlasím s vašim stručným rozborom. Len som to zhrnula pod spoločným názvom, veď vždy pri tom zaznie otázka: Prečo, aký má z toho udavač prospech?
Prospech nemusí byť len hmotný, ako píšete, ale nehmotný je prevažne, je to vlastný pocit sily.
"Ja nezávidím tým, čo sa majú lepšie ako Ja, ale prečo Ja sa nemám lepšie, prečo Ja nemám viac? Nech sa majú oni ako Ja, alebo lepšie, nech sa majú horšie ako Ja, potom Ja budem na výslní..."
Na druhej strane v časoch krízy, tou vojna je, je motiváciou udávania aj strach o vlastnú osobu, o blízkych. To nemožno poprieť. Veď mnoho ľudí zradilo - udávalo pre svoj strach z bolesti, strach zo smrti, snaha prežiť za každú cenu, z národnostnej nenávisti.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3820
Zlatý Drap 2286
Zlatý led 1648
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.