Kepler

Kdo u nás udílí a kdo navrhuje udělení vyznamenání?

A na základě čeho? Už se párkrát stalo, že potenciální vyznamenaný medaili nepřevzal, protože mu to chtěl připíchnout jistý prezident. Dobrá facka. Jak zaperlil Vlasta Burian: Daj-li mi medaili, či nedaj-li mi medajli? To bylo ale z dob císaře pána Rakousko-Uherského.

Nejlepší odpověď
marci1

Státní vyznamenání uděluje prezident republiky na základě návrhu vlády, parlamentu, senátu, ale udělit jej může i na základě vlastního uvážení. 🙂
Zajímavý je přehled odebraných a vrácených vyznamenání:
https://web.ar­chive.org/web/201408­25040148/http://www­.prazskyhradar­chiv.cz/archiv­KPR/upload/ov­v.pdf

Další odpovědi
Edison

Jak která.

elkon

Každý normální člověk, když dostane vyznamenání, tak je poctěn. Vyznamenání se nedávají jen tak. Kdo vyznamenání odmítne je ubožák, je to jen trapné gesto.

Kepler

Pocta od blbce je na hovno! „Vyznamenaný“ si zachová vlastní tvář. Vzal by sis kříž od Hitlera nebo zlatou hvězdu od Stalina? Pokud ano, pak jsi ubožák ty.

Hufnágl

Kdybys žil v té době, odmítl bys? Asi ne, to by ti strach nedovolil.

Kepler

marci, já žasnu!