annas

Kdo to je „Vrabčák z předměstí“? Čím se tato osobnost proslavila?

Narodila se 19. 11. xxxx na policajtské peleríně pod kandelábrem u čísla sedmdesát dva na pařížské ulici Belleville.

Její jméno najdeme i na hvězdné obloze. Znáte její skladby?

Nejlepší odpověď
kropitko

Édith Piaf

francouzská šansoniérka

Non, je ne regrette rien

Další odpovědi
hanulka11

Edith Piaf
Ve třech letech údajně oslepla [8] následkem keratitidy a neviděla až do svých sedmi let. Podle jednoho z jejích životopisů se Édith vrátil zrak, když prostitutky shromáždily peníze na její pouť k uctění Terezie z Lisieux, během níž se Édith zázračně uzdravila.

V roce 1929, v jejích čtrnácti letech, se přidala k pouličním vystoupením svého otce po celé Francii a poprvé zpívala na veřejnosti

Roku 1935 ji ve čtvrti Pigalle v Paříži[10] objevil Louis Leplée, majitel nočního klubu, Le Gerny poblíž Avenue des Champs-Élysées,[2] který navštěvovali lidé z vyšších i nižších tříd. I přes její obrovskou nervozitu ji přesvědčil, aby zpívala. Poprvé ji divákům představil jako Môme Piaf (tj. Opuštěné vrabčátko, Malé vrabčátko, Vrabčí mládě), přičemž se nechal inspirovat jejím malým vzrůstem – měřila pouhé 142 cm.[6] Tato přezdívka, a zároveň umělecké jméno, Édith zůstala po celý život. Paříži byla v té době velmi žádanou a velmi úspěšnou kabaretní umělkyní.[2] Po válce se stala mezinárodně známou hvězdou,[2] objížděla Evropu, Spojené státy americké nebo Jižní Ameriku.
Její jméno nese planetka 3772 Piaf, která byla objevena sovětskou astronomkou Ludmilou Karačkinovou

Hymne á l’amour (Hymna lásky)
Padam…Padam… (Tra-la-la)
Mon manége á moi (Já a moje jeviště)
Sous le ciel de Paris (Pod pařížským nebem)
Les Amants d’un jour (Milenky na jednu noc)......a mnoho dalším .

Byla to moje velmi oblíbená zpěvačka v mých 15letech jsem se začala učit francouzštinu, abych rozumněla jejim písním-líbil se mi její hlas a přízvuk. Bohužel jsem to vydržela jen 2 roky.Dodnes toho lituji, že jsem nebyla pilnější.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C3%89dit­h_Piaf