BEAES

Kdo to byl Pučálník a co dělal?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Pak i zábavy a slavnosti od popeleční středy do neděle první tak se nazývaly, pučálka, ba i chodíval po osadách pučálník Někdy také chodil za dlouhých večerů pučálník. Tento mladík měl na sobě naruby … Tam kde zapomněli, že chodí a otevřeli mu, toho pučálník hned očernil. …

Další odpovědi
hanulka11

Mostkovicích za dlouhých večerů postních chodí pučálník. Některý mladík obleče na rub obrácený kožich, hlavu pokryje chlupatou beranicí; do zástěry vezme sazí a chodí po dědině, lidé praví, že to pučálník. Tluče na dvéře stavení, ve kterých bydlí děvčata, i jinde. >Nechoďte otvírat,* napomínají se domácí navzájem, ».pučálník jde!« Někde otevrou, a tu pučálník počerní otvírajícího a naháže smetí do síně. Druhého dne jest toho plná dědina, že tam a tam byl pučálník, a toho a toho začernil. Pokud seli hrách, pučálník házel zrna hrachová do síně. Ptal jsem se staříka Pospíšila ze Skaštic, co jest to »pučálka«? Pučálka je »kočíčí sdávání«. A to je »kočičí sdávání«? »Hrách a krópy spolu uvařený, to je kočičí sdávání

Zdroj: http://tyfoza.no-ip.com/veselechvi­le/sv3/html/kni­ha/texty/0041-0041.htm

BEAES

Dědopetře z Vaší odpovědi nejsem moc chytrá…asi jste to špatně vložil.