zvonisek

Kdo to byl pan pan panoušek?

Nejlepší odpověď
annas

Opět záleží na kontextu, samozřejmě i pravopise. Není jasné, zda je některé písmeno malé, nebo velké. To ztěžuje vysvětlení.

Navíc máte kategorii hudba, takže význam není jednoznačný.

Panoušek má několik významů.

  1. Zdrobnělé od slova pán ve významu malý pán – expresívní vyjádření.
  2. tzv. hypokoristikum – domácí oslovení někoho oblíbeného, vyjadřuje k němu citový vztah. Panoušek – pojmenování oblíbeného kněze.

U nás na Hané se knězi říkalo panáček.
Podle PSJC

3. Příjmení Panoušek je zdrobnělé, odvozené od počeštěného příjmení Pán, Pánek, Panec, Panc, které je odvozené od křestního jména Pan-krác nebo Ště-pán (Ště-pánek).

D. Moldanová: Naše příjmení

Není možné význam rozlišit bez správného pravopisu.

  1. Pan pan panoušek – (Vážený) pán pan panoušek. Vážený pán pan kaplan (= panoušek). Lidé ho měli v úctě, takže ho zdvořile oslovovali.
  2. Nebo obecně příjmení (Vážený) pán pan Václav Panoušek – – citový vztah a úcta k člověku = Venoušek Panoušek.

Další odpovědi
marci1

„Podle Jihočeské čítanky 74 říká se v jižních Čechách knězi »velebný panoušek« a v Baarově románu Jan Cimbura (vydání z r. 1908 str. 272) čteme: Skoč na faru, aby se jemnostpanoušek cestou u mne zastavil!“ 🙂

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=2265

Mc Merkurion

… chtělo by to nějaké souvislosti, prozatím ti mohu sdělit, že v čr žije 15 pánů Panoušků: http://www.kdej­sme.cz/prijme­ni/Panou%C5%A1ek/

Cenobita

A nevyšel si tak náhodou se starým Papouškem na zmije pan farář s lékařem ?

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C4%9Bm%C3%BD_Bo­be%C5%A1