Henry1660

Kdo to byl Manas?

Myslím, že byl o něm napsán i nějaký epos…

Nejlepší odpověď
marci1

Manas byl kyrgyzský národní hrdina.

"Epos Manas popisuje příběh Manase, jeho potomků a jeho následovníků. Bitvy proti nepřátelům Khitan a Oirat tvoří ústřední téma v eposu. Epický je rozdělen na tři části, z nichž každá se skládá z volné sbírky epizodických hrdinských událostí.

Epos Manas je rozdělen do 3 knih. První je nazvaný „Manas“, druhá epizoda popisuje skutky jeho syna Semetei a třetího vnuka Seiteka. Epos začíná ničením a obtížemi způsobenými invazí Oiratů. Zhakyp dosáhne zralosti v této době jako majitel mnoha stád bez jediného dědice. Jeho modlitby jsou nakonec zodpovězeny, a v den jeho narození syn, věnuje hříbat, Toruchaar , narozený stejným dnem službě jeho syna. Syn je jedinečný mezi svými vrstevníky pro sílu, nepořádek a velkorysost. Oirat se dozví o tomto mladém válečníkovi a varuje svého vůdce. Plán je vylil, aby zachytil mladého Manasa. V tomto úkolu selhávají,

Manas rozšiřuje svou působnost, aby zahrnovala, že z Ujgurů z Moghulistan na jižní hranici Jungaria . Jeden z poražených ujgurských vládců dává svou dceru Manasovi v manželství. V tomto okamžiku se kirgizští lidé s Manasovou pomocí rozhodli vrátit z hor Altai do svých „předků“ v horách dnešního Kyrgyzstánu . Manas začíná své úspěšné kampaně proti svým sousedům doprovázeným čtyřiceti společníky. Manas se nakonec obrátil k afghánskému lidu na jihu v bitvě, kde po porážce Afghánci vstoupili do aliance s Manasem. Manas pak přichází do vztahu s lidem mā warā'an-nār přes sňatek s dcerou vládce Bukhary.

Epos pokračuje v různých formách, v závislosti na publikaci a rozmaru manaschi, nebo recitátora eposu." (strojový překlad) 🙂

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Epic_of_Ma­nas

Další odpovědi
annas

O eposu Manas se dovíte víc v odkazu. Z knihy google nejde kopírovat.

https://books­.google.cz/bo­oks?id=zxzX5K_­8TQ8C&pg=PA203&lpg=PA203­&dq=historick%C3%A1+pos­tava+Manas&sou­rce=bl&ots=DHhI­eGmdmj&sig=Sdj­PX_GbBYRdvuz1PAx­czQWANvU&hl=cs&sa=­X&ved=0ahUKEw­jD0p3fhaPcAhUJ­JVAKHcedDjIQ6A­EIPzA

Existují tři životy eposu – přirozený (folklorní), badatelský a ideologický, které se nedají oddělit a berou se jako celek.

Takže ten přístup folklorní vyprávěním vytvořil postavu tohoto národního hrdiny, který nemá ve světě obdoby.

Ukrývá se v něm magická síla, takže někteří badatelé Manase považují za formu náboženství. Jméno bylo „posvátené“, takže se nemohlo dávat dětem. Pomáhá v léčitelství, místa mají magickou sílu atd.

Badatelé se začaly zajímat o tento epos od pol. 19. století.

Ideologický význam – střídala se období, kdy se tato postava stala jednotícím prvkem Kyrgyzů s těmi, kdy byl Manas vytlačován a jeho podporovatelé byli trestaní.

Epos vyšel v ruštině, byl přeložený do maďarštiny, němčiny, francouzštiny, turečtiny atd.

Manas je duchovní slova = mysl, duch. .

Podrobnosti o tomto kyrgyzském národním hrdinovi si můžete přečíst v odkazu
https://ky.wi­kipedia.org/wi­ki/БАЙЫРКЫ_КЫРГЫЗ_РУХУНУ­Н_ТУУ_ЧОКУСУ

Manas je dílo epické. Bylo vytvořené, jak se většina historiků domnívá, před více než tisíci lety jako jedna z nejdelších básní světa. Má více než půl milionu řádků vybraných asi ze 60 různých verzů starých bardů.
Srovnává se s Mojžíšovým příběhem a Odysseou.

http://geohis­tory.today/ma­nas/

Kepler

Nenašel jsem o něm nic, než tohle:
„hrdina v jednom z dávných turkických destanů, příběhy o něm jsou rozšířeny hlavně u Kyrgyzů.“ (wiki).
Destan = epos.

Edison

Maňas – postava z Policejní akademie Zdeňka Izera