Kdo to byl Jan Klepetář?

neuznaný umělec nebo vrah?
Doplňuji:
a proč byl obviněn z vražd?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Od roku 1937 přijal jméno Jan Karsten. Spisovatel barvitého osudu, jehož životní příběh se stal námětem k románu O.Černocha Alibi (1960). Jan Klepetář se narodil 16. listopadu 1902 v Praze. Obecnou školu vychodil v pražském Karlíně, poté studoval na lounském gymnáziu. V roce 1925 absolvoval lékařskou fakultu, studoval též práva. Pracoval ve studentském hnutí, mezi roky 1923–25 působil v redakci revue Apollón, 1924–25 pak jako dramaturg divadla Komedie. Stýkal se s významnými osobnostmi politiky a kultury, například s K.Bieblem, F.Peroutkou. V roce 1928 byl odsouzen na doživotí za účast na vraždě M.Vörösmartyové. Proces byl pravicovým tiskem zneužit ke kampani proti levici. V roce 1937 byl podmínečně propuštěn. Dva roky pracoval jako úředník v advokátní kanceláři, poté jako redaktor a vedoucí propagačního oddělení různých nakladatelství. Od roku 1949 žil v cizině – Švédsko, SRN, roku 1964 získal státní občanství v USA, kde pracoval jako psychiatr a soudní znalec. Od roku 1974 žil jako americký občan v Praze, kde také 10. srpna 1978 zemřel

Doplňuji:
Klepetář byl spojován s Michalkem a Sikorskim kteří zavraždili M. Vorosmartyovou , ale nakonec byl osvobozen protože oni dva se přiznali

Další odpovědi
dědapetr

HOCHŠTAPLER NEBO ZNEUZNANÝ GÉNIUS?
Jeho konec byl více než příznačný. V roce 1977 byl při návratu z prázdninové cesty zatčen v Kanadě za finanční podvod a ve špatném zdravotním stavu byl převezen do Prahy. Tady také 10. srpna 1978 zemřel.Po seznámení s Klepetářem ho požádal o přátelskou výpomoc – zinscenování fingované svatby. 30. června 1926 se v místnosti sdružení českých spisovatelů – Máj konala Margitou vytoužená svatba. Falešným oddávajícím byl Jan Klepetář. Později mu bude přičtena k tíži skutečnost, že měl při obřadu přes rameno česko-slovenskou trikolóru. Margita však podvod brzy odhalila a opět hrozila udáním.
Michalko, Klepetář a Sikorski se jí snažili uklidnit, pozvali jí do Tater a vylákali na pěší tůru ze Štrby do Vážce. Vorosmartyová se cítila unavena. Klepetář jí údajně do kalíšku s vodou nasypal nějaký prášek. Když začalo sedativum působit, Michalko se na ní vrhl a uškrtil ji. Poté z ní strhali šaty a vlásničky a tělo zahrabali na břehu Váhu. Pak se vrátili do Prahy a poté odjeli do Paříže.

Zdroj: http://www.vej­r.cz/regiz/ar­chiv/osobnosti/kle­petar1.html