Ivka Ostrá

Kdo tady rozumí chemii? Kationt způsobující kyselost roztoků a kyselina s unikajícími výpary je co, prosím?

Nejlepší odpověď
Kepler

H+ (atom vodíku zbavený elektronu), tedy s kladným nábojem. Vyskytuje se ve formě H3O+. Minerální kyseliny, které uvolňují příslušné plynné oxidy (třeba NOx z HNO3, oxidy síry z H2SO4 nebo HCl z jeho koncentrovaného vodného roztoku).

Další odpovědi
Kelt

Kyselost se měří ve stupnici pH, to je logaritmická stupnice a měří to koncentraci H+ kationtu, který ve skutečnosti je obklopen molekulami vody. Logaritmická stupnice koncentrace, pro pochopení stačí vědět, že desetinásobným ředěním se mění hodnota pH o jednotku. Takže do vodného roztoku dáš trochu kyseliny a roztok je kyselý. Když to budeš zahřívat, bude v parách odcházet všechno, ale záleží na typu kyseliny. Nejdříve odejde voda a kyselina se koncentruje, ale když máš v roztoku třeba CaCO3 vápenec, ten je sice nerozpustný, ale rozkladem kyselinou to začne šumět a uniká CO2 a ten lze dostat varem pryč. Tuhle rovnici bys měla umět napsat.

aliendrone

No, v podstatě není co dodat k odpovědi toho zatrachtilého alchymisty s MEGADALEKOHLEDEM, ale jsem aliendrone, takže…

Ten „H3O+“ se jmenuje „oxoniový kationt“ a myslím, že těm kyselinám se říká „dýmavé“. ;) :D :D