Avatar uživatele
Drap

Kdo stvořil Boha?

Pomiňme prosím debatu o existenci či neexistenci. Vezměte to pouze z filozofického hlediska

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, Andělé, johana 56, marci1 před 2540 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Kdo stvořil Boha? Různé názory, který je ten správný?

Oprášila jsem si filozofii, z níž vycházím., jak filozofové došli k tomu, že Boha nikdo nestvořil.

Vše, co má začátek, má nějakou příčinu.

Má vesmír začátek? Co je jeho příčinou? Přece Bůh, který vesmír stvořil.

Bůh, na rozdíl od vesmíru, nemá žádný začátek, takže nepotřebuje příčinu. Je přece podle Bible tvůrcem celého vesmíru, tedy i tvůrcem času.

Proto není omezený časovým rozpětím, trváním v čase,
takže nemá žádný počátek v čase.

Bible rovněž tvrdí, že Bůh je věčný a nemá počátek ani konec. Je tedy nestvořený. On je ten, kdo stvořil vesmír a všechno v něm.. Proto u něho neexistuje příčina,

Tomáš Akvinský stejně jako jeho předchůdci tvrdí, že Bůh je sám první příčinou, je hybatelem všeho.. Věci nemusí existovat, ale Bůh ano. Toto poznání je apriorní, tedy předem dané, stejně jako třeba matematické poznatky, s nimiž se rodíme. Třeba – trojúhelník má tři vrcholy.

Ve středověké filozofii spolu bojuje . teorie nominalismu a realismu. Byl dříve pojem, nebo předmět, věc, nebo naopak?

Takže Bůh být pojem, teprve pak se mu přidala jeho věčnost, to, že se stal stvořitelem atd. Nebo se objevil vesmír a jeho stvořitel se pojmenoval Bůh.

Bůh je nejvyšší idea, princip, důvod, první a poslední příčina všeho bytí, Stvořitel všeho vesmíru, se vším všudy. . Sám je příčinou své existence.

Vše, co si myslíme, může existovat, postihneme jen rozumem, nikoliv smyslově. Jeho vlastnosti se dají odvodit z Bible.

Náboženská pravda je jiná pravda než matematická. Lidé i jinde jednají na základě víry – když jdu k lékaři, věřím, že mně pomůže, věřím, že dojedu do páce včas , věřím, že Bůh existuje atd. Víra se spojuje s rozumem.

Takže podle sv. Augustina – věřím, tedy jsem, nebo Descarta, myslím, tedy jsem, nebo podle Heideggera – jsem, tedy myslím.

Je něco, co musí existovat jen proto, že na to myslíme.
Co bylo příčinou původu boha? Záleží jen na každém jedinci.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Drap Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Člověk, k obrazu svému.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Boha nikdo nestvořil. Toho si vymyslel člověk, aby si odůvodnil co si nemohl a nemůže dodnes vysvětlit, případně aby měl možnost na někoho konkrétního něco svést. Viz třeba „všechno je v rukou Božích“.

Upravil/a: Jiří Bohumil

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Stingo

Bůh není ten fousatej dědek, co leží na obláčku. Moc by mě zajímalo, kdo stvořil vesmír a jak to celé funguje. Takže odpověď na otázku, kdo stvořil Boha, fakt nevím.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Roman71

Nikdo, což je pro současného člověka většinou nepochopitelná věc.
Nemá počátek, ani konec.. Byl tu, je tu a bude tu stále, jeli řeč o tom pravém (Bohu Abrahamovu, Izákovu a Jákobovu). Zbytek jsou totiž jen modly, vytvořené lidskýma rukama :)

Upravil/a: Roman71

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Z filozofického hľadiska. Nebudem sa zaoberať teológiou.
Boh bol stvorený svojim pomenovaním. V očiach človeka mysliaceho, bolo tu čosi neznáme, abstraktné, akýsi jav, ktorý si nevedel vysvetliť, čo riadilo kolobeh života. Pre lepšie chápanie To vymodeloval vo svojich predstavách fyzickému obrazu prírode okolo, zjavením samého seba, prikorenil svojimi vlastnosťami, zalial nesmrteľnou životodarnou mocou a hlavne pomenoval to, dal mu Meno.
Históriou človeka sa zjavujú rôzne božie podoby od najjednoduchších, rastlinných cez zvieracie až po ľudské a ich rôzne mutácie. Fantázia človeka nepozná hraníc. Preto každý národ, každá historická doba mala svoj pohľad na boha a jeho spodobovanie. Kde je pravda?

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Ptát se, kdo stvořil Stvořitele je stejné, jako se ptát, proč není koule hranatá, proč mokro není suché nebo proč kočka není pes. Bůh ze samotné definice je nestvořený, nemá počátek. Kdyby ho někdo stvořil, pak by byl pravým stvořitelem, kterého hledáme – ten první, ne ten druhý. 🙂
http://apostol­skacirkev.cz/na­rovinu/narovi­nu-02

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bolak

chuck norris

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?gecco Nahlásit

Avatar uživatele
hapiky

Kdo stvořil Boha? Proč se lidé domnívají, že ho někdo stvořil?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
luky.1986

A to je kdo?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Vit Kouba

Kdo stvořil Boha? Lenost používat mozek, celá naše kultura a civilizace vznikla díky naší lenosti!

Avatar uživatele
Kepler

Existence boha je velmi pohodlný a nevyvratitelný způsob jak vysvětlit zatím nevysvětlitelné. Něčemu nerozumíš? – Za to přece může bůh! A je zameteno.

před 2540 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Roman71

Keplere, pardon.. Jak krátkozraká, ale žel velmi rozšířená myšlenka :)

před 2540 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Tak mi dokaž, že jsem krátkozraký! Vidíš? Asi v pr… Znáš princip Occamovy bitvy?

před 2540 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Roman71

Ano, jenže princip Occamovy břitvy (ořezání nepodstatného až na podstatné – princip minimalizace) nelze uplatnit na podstatu Boha. A vysvětlit si nevysvětlitelné jen tím, že za tím stojí Bůh, nikam nevede.

Tolik můj názor na věc :)

před 2540 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Já to beru tak, že nejjednodušší vysvětlení bývá to správné. A vysvětlovat vše přes vůli Boží je jen komplikací problému.

před 2539 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Roman71

Vidím to podobně Keplere, jen jedna věc pro upřesnění – ne všechno, co se v současnosti děje, je v souladu s Boží vůlí. K tomu je potřeba znát Boží názor na věc a jeho vůli (1.dopis Timoteovi 2.kapitola, 3–6. verš to popisuje zcela jasně). Z toho lze nakonec vyvodit logicky správný závěr :)

před 2539 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek