annas

Kdo složil operu, která měla dne 1. 2. 1893 světovou premiéru? Kde to bylo?

Kdo je autorem literární předlohy? Kdo tento román přeložil a upravil do češtiny? Oslovil vás osud mladých lidí? Bylo i zfilmované?

Závěr díla:
Ó Tibergi!
TIBERGE:
Ó des Grieux!
(Sbor za scénou dospívá konec písně Mississippi)
OPONA PADÁ.

Nejlepší odpověď
rynek878

Manon Lescaut je název opery Giacoma Pucciniho z roku 1893. Autory libreta jsou Luigi Illica a Domenico Oliva na motivy novely Abbé Prévosta.

Manon Lescaut

Základní informace
Žánr dramma lirico
Hudba Giacomo Puccini
Libreto Luigi Illica, Domenico Oliva, Giuseppe Giacosa, Ruggero Leoncavallo, Marco Praga, Giacomo Puccini, Giulio Ricordi
Počet dějství 4
Originální jazyk italština
Literární předloha Antoine François Prévost: Manon Lescaut
Datum vzniku 1890–92
Premiéra 1. února 1893, Turín, Teatro Regio

Manon Lescaut (báseň)
Manon Lescaut (1940) je veršované drama o sedmi obrazech podle románu Abbé Prévosta. Autorem je Vítězslav Nezval.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ma­non_Lescaut_(Puc­cini)

Další odpovědi
vagra

Mannon Lescaut přebásnil do češtiny v r.1940 Vítězslav Nezval.
V r.1970,byl u nás natočena televizní inscenace,hlavní role ztvárnili Jana Preissová a Petr Štěpánek

Zdroj: V.E.- upraveno

hanulka11

Jen doplním ,že román přeložil a upravil Vítězslav Nezval
varga byl rychlejší