aliendrone

Kdo si vzpomínáte na „kádéčka“ a „enpédéčka“?

Ti kdo „hájili svoji vlast a její socialistický řád proti každému nepříteli“ si jistě vzpomenou na „kádéčko >>> Konzervovanou Dávku Potravin“, popřípadě na „enpédéčko >>> Nouzovou Potravinovou Dávku“. Mezi námi pamětníky v kulturně-společensko-vzdělávacím zařízení u piva se rozhořel vášnivý spor – co obsahovaly a jak vypadaly?

Já si pamatuji, že kádéčka byly 4 konzervy ve fólii (modré nebo zelené) a to konkrétně: Vepřovka, hovězí, lunchenonmeat, paštika. Někteří tvrdí, že tam byl švestkový kompot (v životě jsem neviděl) a vůbec jiné složení.
NPD si moc nevybavuji (fasovali jsme na rozdíl od kádéček jen velmi zřídka), vím, že tam byla na šutr ztvrdlá karamela, nějaká „Startka“ nebo "Partyzánka (cígo bez filtru), toaleťák, žvejksna Pedro a… dál už nwm.

Také se vyskytlo tvrzení o existenci verzí pro lampasáky, zkrátka v tom po tolika letech máme v hlavě chaos! BTW – pokud se narazilo na neprošlé konzervy, tak v životě jsem lepší nejedl. Obvykle se vydávaly z NZtů ovšem ty, co byly na/ZA hranicí spotřeby kvůli obměně (váleček-komínek konzerv nebyl rovný, ale měl spíš prohnutý tvar do písmene „U“, jak to bylo nafouklé a to se nedalo žrát.

JAK SI TO PAMATUJETE VY? (ne netu jsem moc relevantních info nenašel) THX!

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… já vím, že v tom kádéčku byla buď paštika nebo tvrdý sušenky (hodily se dobře na podpal, jíst se to nedalo) a nějaký blbosti, dycinky jsme si říkali, co kdo vyhraje … jako nouzovou nám dávali kádečko zkrácený o tu vepřovku (z tý pak dělali v kuchyni guláš (to vim přesně, chodili jsme jim je pomáhat votvírat, bylo to na stmelovacím cvičení), o verzi pro lampasáky a švestkovým kompotě jsem neslyšel … jo, folie byla modrošedá …

… je vidět, že doba se nemění: https://www.zbo­zi.cz/hledani/?q=kon­zervovan%C3%A1%20­d%C3%A1vka%20po­travin%20-%20konzervy
… ani složení: https://www.ar­mytrade.cz/de­tail/davka-potravin-konzervovana-4-ks-kpd-1/

Další odpovědi
Drap

V některých býval opravdu švestkový kompot a žvýkačka Pedro. Někdy tam býval i moučník/ někteří tomu říkali puding/ Byla to malá konzerva s podivnou hmotou. S NPD jsem se nikdy nesetkal.

mosoj

Jasně, že jich bylo více druhů , piloti dostávali jiné než my, jako mechanici. Důstojníci měli to samé co mužstvo.
Nicméně bylo to velmi podobné.

Osobně si pamatuji na KD dávku ve složení, bůčková pomazánka, ABC pomazánka ( po vojensku tzv. píčpasta, měla i takovou barvu), vepřová konzerva a stejně veliká konzerva ve které byl energit, toaletní papír a kostka vojenské kávoviny. Je možné že tam byly i dvě sušenky typu Petit Beurre. Mimo jiné, vojenská kávovina se dělala běžně i v cháčku a dobře zahnala žízeň a osvěžila. PO vojensku se tomu říkalo nafta.

da ny

Bývalý manžel (nadporučík, dělostřelectvo, 80. léta) nosíval občas domů (a ze cvičení), malé kulaté konzervy hovězí, vepřové a lunchmeat (většinou vybalené, obsah 4. si nepamatuji…).
Maso z komzerv mělo skvělou chuť :)

Kepler

Já si vzpomínám především na konzervy v barvě khaki, které obsahovaly nějaké sušenky. Byly tak tvrdé a nechutné, že člověk musel mít opravdu velký hlad, aby se do nich pustil. Asi byly hodně staré.

Arne1

Jo, pamatuju a taky vím že jich bylo několik druhů.
Ty zmiňované sušenky – nebyly to náhodou kostky asi centimetr tlusté čtvercové asi 5*5 cm ? Vím že to existovalo, ale nepodařilo se mi k tomu dostat když jsem to nutně potřeboval. Byla to totiž vojenská verze instantní ovesné kaše v civilu známé jako „Kalorka“, přidalo se k tomu trochu vody a rozmíchalo. Záklaďáci to neznali a tak to z blbosti vyhazovali.

paul1

KDpéčka pamatuju, celkem to bylo chutné. Hemží se to dady zkratkami, vybavika se mi jedna,
která se u našeho útvaru dost používala při nějaké práci, např rajony – tzv. metoda ŽAVES (žádné velké sraní)

Klaproth

Z dob vojenské služby (1978–1980) pamatuji dva typy. Válcový čtyřdílný ve složení lančmít, paštika, vepřové a hovězí. Do tanku jsme kvůli lepší skladnosti fasovali hranatý trojdílný typ ve složení „nějaké maso“, suchary a bonbony (tvrdé žluté ovocné nebo donbasky). Ten hranatý typ, zvaný cihla, měl ruské nápisy.

tatanka

Já si pamatuji, vepřovku, lunchmeat, tvarohový dezert, paštiku a byl tam kompot, mám dojem že to byl angrešt.

medvedicesam

1980–1989 kadecko veprovka,hovezi, lunchmeat, pastika , + pulka chleba se fasovala , luxusni zradlo mnohdy lepsi nez blaf v kuchyni..

peter pajer

Bylo tam i lisované kafe s cukrem taková kostka.

mosoj

Kostky vojenské kávoviny jsem vozil domů. Dědovi chutnala!!! a nakonec mně také.