Kelt

Kdo si pamatuje tuto hádanku nebo správné zadání?

Jeden z úkolů matematické olympiády, nebo to bylo v nějakém časopise, nevím. Pocestný prochází městem a u východu jsou dvě brány. Jedna vede na smrt (drak, propast), druhá vede k pokladu. U brány jsou dva hlídači a jeden mluví stále pravdu a druhý stále lže. Pocestný neví, kdo je kdo. Může jen jednomu z nich položit otázku, aby našel správnou cestu. Zná někdo správné zadání otázky toho pocestného? Nebo na to přijde? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Pospíšil

Řekl by mi tvůj kolega, že za touhle bránou je poklad?

Další odpovědi
marci1

"Co by mi poradil tvůj kolega?” Pravdomluvný by řekl pravdu, čili že by vás lhář poslal špatně. Zatímco lhář by lhal o tom, co by poradil pravdomluvný, tedy že by vás poslal špatně… 🙂
Více se dozvíte ZDE: https://mozko­lam.cz/slovni-hlavolamy/pravda-a-lez/dvoje-dvere/ Copyright © Mozkolam.cz