Džanička

Kdo se dá v dnešní době považovat za celebritu?

Vidím ve filmu holku která v něm prodá lístek na nádraží a ejhle, už je z ní celebrita. Někdo nazpívá píseň a třeba už nic jiného a stejně je z něj celebrita. Jak se to vůbec bere, jestli je někdo celebrita nebo ne. Tak nějak mě tato otázka napadla při čtení jednoho článku a tak se na to ptám. :D Znáte třeba někoho kdo si to o sobě opravdu myslí že je „celebrita“ a přitom tomu tak není? Může to být i ze zahraničí..

Nejlepší odpověď
zzzzz

No když hraje ve filmu nebo něco nazpívá, tak ho lze za takovou malou celebritku považovat:-)))
Horší je, když neumí nic, v ničem nehrál, nic nenazpíval, a ke všemu blbě vypadá, třeba Štiky, prý to jsou celebrity:-(((

Mě zas občas zarazí oslovení „modelka“ je šílené, kdo vše jej dokáže použít:-(((

Další odpovědi
marci1

Celebritou je ten, kdo na sebe strhává pozornost médií a zájem lidí, aby se něco o „celebritě“ dozvěděli. Samozřejmě to není člověk, třeba vědec, který je opravdu „chytrý“, něco vymyslel, napsal, prostě toho hodně ví. Ten je skromný, nepředvádí se. „Celebrita“ se předvádí svými extempore, tím, jak je extravagantní, jak střídá partnery, nechává si zvětšit prsa, pije alkohol, užívá drogy, chová se arogantně apod. Prostě všechny „celebrity“ jsou celebritami a kolik úsilí je to stojí, aby média o nich psala. Chudáci ! 🙂

MK44

Slovo celebrita je odvozeno od latinského celebritas tj. něco jako častý výskyt (někoho či něčeho), notorická známost, popřípadě sláva. Celebrita je tedy osoba, kterou všichni z dané komunity, společnosti, kultury znají. V dnešní době hlavně skrze masové sdělovací prostředky. A tady záleží na dané společnosti, o koho se zajímá, koho obdivuje nebo oslavuje. Popřípadě, kdo jí je předváděn, dáván jako příklad nebo vnucován.

Zatímco jedna společnost (kultura) si váží lidí, kteří pro ni něco dobrého udělali, zajímá se o ty, kteří třeba někomu pomohli, něco vynalezli, objevili, složili například operu nebo něco namalovali, navrhli a postavili nemocnici nebo most apod., a tyto si bere za příklad a jako příklad je předkládá i svým dětem, v jiné společnosti se například oslavují ti, kteří jsou „náležitě urození“, mají za předka nějakého krále nebo nafoukaného aristokrata – jiné zásluhy netřeba, samozřejmě mimo prachů, – a ty prvé vůbec nezná. A v jiné jsou známí především vojevůdci, generálové a dobyvatelé jakožto příklady „mužnosti“, chrabrosti a ochránců víry, koruny nebo národa. A v jiných se celebritami stávají, namnoze dávno mrtví, politici, reformátoři, revolucionáři anebo taky jedinci, kteří se za takové jen vydávali nebo za ně byli později prohlášeni (i když jim ve skutečnosti jen kapala krev z rukou).

No a taky jsou kultury, kde jsou všichni seznamováni se sotva dospělým děvčátkem, které má toliko správně zakulacenou prdelku, se skřehotalem rádobyzpěvákem, který si pozornost získává výtržnostmi, sportovcem, který čutne merunu do branky ze vzdálenosti o pár decimetrů větší než ostatní spoluhráči a pak se popere nebo s ukecaným exhibicionistou, který se nestydí mluvit před kamerou vulgárně. Takže každá společnost si své celebrity vytváří sama, podle své úrovně, svého rozhledu, možností a mravu, nebo si je podle nich nechá vnutit. A to tak, že o nich mluví, kouká na ně, dokonce je obdivuje jako příklad společenské a podnikatelské úspěšnosti, žádá je o autogram, mává na ně, když se nesou po červeném koberci, hltá o nich novinové (dneska internetové) zprávy, snaží se je napodobovat apod. A celebrity čím jsou známější, čím víc na své „celebritnosti“ nohou vydělat, tím jsou bizarnější, aby získali nebo si udrželi společenskou pozornost. Žijou z toho. A tím snáz, čím víc je publikum nenáročné, nekritické, neodpovědné – prostě zblblé. Kdo chce kam, …?

Dlužno však podotknout, že moderátoři a komentátoři dneska zhusta označují jako celebritu kohokoli, kdo se víc než jednou objeví na obrazovce. A nemusí to ani být herec či zpěvák, ale i osoba, která se živí jinak než předvádením se na veřejnosti. (A ba i osoba, která o jakoukoli veřejnou známost nestojí, zvláště je-li předváděna k výslechu.) Nenapadlo Vás, že by se slovo celebrita mohlo chápat vlastně jako urážlivé?

led

Džanička, na takúto otázku môžem len odpovedať:
ja, Ja, JA,…a každý kto si o sebe myslí, že je celebrita, a každý o kom si iní myslia že je celebrita… veď som tu mediálne známa, sem tam o mne verejne píšu aj iní (nechválim si sama svoju genialitu) …jéééj suseda vy ste celebrita, onehdá som vás videla mihnút sa v televizi, co jste tam zametali… veď aj vy s vašim psíkom ste celebrita, vďaka tejto otázke a svojho nicku s tvárou ste už mediálne známa celebrita…
Mnoho ľudí si totiž pojem celebrita mýli s výrazom zvýšená pozornosť osobe
Celebrita je osoba, ktorá sa stala známou prostredníctvom prostriedkov masovej komunikácie. No celebrita môže ako hviezda i rýchlo vzbĺknuť a rýchlo zhasnúť, alebo sa z nej môže stať stálica na hviezdnej oblohe.

zjentek

znám jich mraky, za všechny třeba sámer isa ..nebo ten druhej fotbalista, co si vzal tu další hvězdu- erbovou ..všichni jsou hodni velkých písmen a modlím se za všechny, kdo z nich udělali kelebrity

iceT

Za celebritu se dá považovat kdokoli,o kom se mluví a píše,např.rodinka Štikova nebo ten pán,co se nalepil na nedávno zesnulou zpěvačku.Zmínění lidé jsou hyeny,a tyjí pouze z toho,že se o nich v souvislosti se známějšími osobami dost mluví,ale sami nic nedokázali.Ce­lebritou se člověk nenarodí,tou se člověk stane,ale taky by se podle toho měl chovat.

ivzez

Nesouhlasím ani s jednou odpovědí.

Částečně to nakousla Marci1, bohužel to ale převrátila.
Celebritou je právě ten vědec, o kterém média nepíší.

K otázce:
Celebritou není žádná mediální „celebrita“,
všechny se za ni pouze považují.
Doplňuji:
Ladaže by to Marci1 mínila ironicky
(z textu to není příliš jasné).

KatkatkaW

Z větší části souhlasím s marci1, až na to, že ne všichni, kdo jsou celebritami, jimi být chtěli :) (to ovšem nemluvím o české scéně)