JájsemRaibek

Kdo řídí tzv. doktorské vozidlo v systému randevouz?

U nás odebrali ze sanitních vozů lékaře a v sanitce ZZS jezdí jen řidič záchranář a záchranář. V případě, že je pacientův stav tak vážný, že vyžaduje lékaře, přijíždí lékař v osobním autě. Po ošetření pacienta je pacient velkou sanitou odvážen do nemocnice a lékař v osobním autě se vrací nebo může vyjet k jinému případu.
Pamatuji doby, kdy lékař byl nucen ve velké sanitě provádět dlší neodkladnou péči po dobu převozu. Záchranář, který jede s pacientem ve velké sanitce nemůže provádět veškeré zákroky jako lékař.
Řídí tedy auto zpět na základnu záchranář, pokud je nucen lékař být po dobu převozu pacienta do nemocnice?
Přeci nenechají osobní auto lékaře na místě události.
Nejsou jen dvě ruce v sanitním voze pro pacienta málo?
Doplňuji:
ratava: ne nepočkám :D
u nás jezdí velká sanita (řidič+záchranář) a pokud je nutné dojede doktor-není s nima v sanitce. Viz obrázek: http://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/7/7f/Sanit­ky,_sestava_Ren­dez-Vous,_ZZS_PAK.jpg
Jsou případy, kdy doktor i záchranář mají plné ruce práce s pacientem a řidič jede do nemocnice (víc jich tam není). To nechají to osobní (doktorské) auto na místě události?
Záchranář nemůže aplikovat iv, intubace apod. To může jen lékař, ale pokud se z místa události vrací lékař ve svém malém autě, nemůže být logicky ve velké sanitě.
Pokud jede v sanitě s pacientem doktor, je tam sám? Protože to jeho malé auto musí někdo odvézt.

Nejlepší odpověď
jpau

Nevím jak v jinde ale v Praze je to asi nějak takto:

Ten co řídí je vždycky člověk v pozici „řidič“, který má současně něco, co bych nazval „zdravotnickým minimem“, tzn. dovede být k ruce záchranáři (sanitka) nebo lékaři (auto). Takže jak jsem možná již naznačil, tak konfigurace je následující:
Velké auto
Řidič + záchranář
Malé auto (v praze jsou to MB ML)
Řidič + doktor

přičemž jak jsem již psal, řidič spolupracuje s tím pracovníkem, kterého vozí a má k tomu kvalifikaci (v Praze (opět nevím jak jinde) je školící středisko mj. pro řidiče, kde se učí a zkouší nejen obsluha vozu ale i medicína).

Pokud jde o cestu do nemocnice tak záleží na okolnostech, nicméně nejčastější model v případě že to vyjedou dvě auta je ten, že jede velké i malé do nemocnice. Kde (v jakém autě) se v danou chvíli nacházi doktor není rozhodující – záleží na okolnostech.

Celkově ta jejich organizace a řízení je dost flexibilní (doktor může být z jiného stanoviště než sanita apod.), tzn. se mi to nechce vysvětlovat.
Doplňuji:
Stejně jako já ani ty se nepouštěj do toho, kdo co může a nemůže. Je to složitější, sám tomu pořádně nerozumím, je to i ZS od ZS resp. kraj od kraje trochu jinak. Mám to v rodině. Ber to spíš podle statistik úspěšnosti. Já pokud sebou někde praštím tak je mi jedno, jestli tam přijede doktor nebo záchranář. Zajímá mě, jestli se z toho dostanu.

Další odpovědi
Slecna 007

Kdo řídí auto zpět na základnu nevím, ale k poslední větě ANO! Jsou málo. Syst. Randezvous se mi nelíbí.

ratava

Počkejte, ale on přeci nejezdí ve svém osobním autě, ale v autě ZS (snad tedy i u vás tomu tak je…), tak s ním, stejně jako v sanitce, je taky řidič-záchranář… Je-li potřeba,aby se lékař vracel v sanitním voze, vrací se druhé auto bez lékaře, přesněji „následuje“ sanitku do nemocnice, kde se potom lékař opět do vozu vrací…
Doplňuji:
„velké“ auto-řidič plus záchranář
„malé“ auto- řidič plus lékař

…pokud je potřeba při převozu do nemocnice přítomnost lékaře ve velkém autě, změní se posádka na:

„velké“ auto- řidič plus záchranář plus lékař
„malé“ auto- řidič

a obě vozidla jedou do stejné nemocnice, kde se po předání pacienta do lékařské (nemocniční) péče vrací lékař opět do svého (malého- osobního) vozu

Náš zákon v tomto případě snad stále nepovoluje výjezdové skupiny, které by měly méně jak 2 členy posádky, tak jestli u vás lékař v osobním voze plní zároveň funkci řidiče, šetří váš kraj více, než je paragrafově povoleno…

mosoj

Doplním jpau. Mám to také v rodině. Samotná funkce řidič u ZS neexistuje. Vždy je to záchranář – řidič . Samotná funkce záchranář existuje. Jinak jak píše jpau, tak je to i v Plzni.