cze.Oi

Kdo řeší zločin spáchaný na palubě letícího letadla? Respektive pod čí jurisdikci to bude spadat?

Popřípadě jaký stát bude řešit řekněme vraždu v letadle? Záleží nějak na státní příslušnosti viníka, oběti, nebo směru letu?

Nejlepší odpověď
klumprt

Pokud je letadlo zaregistrováno v ČR, tak se trestnost činu posuzuje podle českých zákonů. Když ovšem přistane letadlo jinde, je možné, že se vyšetření a potrestání ujmou orgány země, kde letadlo přistálo. V takovém případě se nebude asi řešit, nad kterou zemí zrovna letadlo letělo v okamžiku, kdy k činu došlo. Rozhodující bude právě místo přistání.

Další odpovědi
Kepler

Řešení jakéhokoliv zločinu spáchaného na palubě letadla, nebo i transoceánské lodi nespadá pod jurisdikci posádky. To i v případě, že na palubě je přítomen bezpečnostní agent. Jde jen o zabránění další nebezpečné činnosti, zpacifikování a předání příslušným úřadům daného státu.