VaKo

Kdo použil první chemikálie do potravin?

a také uvedl na trh. Jaká firma a jaký výrobek to byl?
Doplňuji:
myslel jsem tzv. éčka a podobné chemikálie (ale to neznamená že sůl není chemikálie :D a díky za odpověď)

Nejlepší odpověď
annas

Éčka v potravinách
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/104350148­26-ecka/

Prvné „éčka“, i když ne zatím umělá,, souvisejí s Napoleonem.. "V roce 1869 vyhlásil císař Napoleon III. soutěž s odměnou pro toho, kdo vymyslí uspokojivou náhradu másla. Toho byl tehdy velký nedostatek. Panovník chtěl uspokojit nejenom prostý lid, ale hlavně svou armádu. Nelehký úkol nakonec vyřešil lékárník a chemik Hippolyte Mège-Mouriès. Náhražku másla vyrobil ze zbytků hovězího tuku, protože ten se dal levně koupit na jatkách. Aby jeho pomazánka měla příjemnou smetanovou chuť, přidal do ní svou tajnou ingredienci, kravské vemeno povařené v mléce. Potlačil tak aroma loje a zvýraznil chuť másla. Použil značně zředěné mléko, ve kterém bylo téměř 90 procent vody. Emulzi pak vytvořil tradičním způsobem, stloukáním v máselnici. Mège-Mouriès soutěž vyhrál a na světě se objevil první margarín. Ukázalo se ale, že margarín neudržel dlouho svou konzistenci. Po nějaké době se od směsi oddělila voda. Nastal čas, aby se do směsi přidalo účinné éčko. Nebyla to žádná umělá chemikálie, ale vaječný žloutek. Obsahuje totiž lecitin, dnes používaný jako přísada E322. Lecitin najdeme v každém živém organismu. Jde o skupinu látek tvořících součást buněčné stěny. E322 se používá v některých margarínech a čokoládových výrobcích. V čokoládě udržuje rovnoměrně rozloženou jemnou strukturu kakaového másla. A kakaový prášek se lépe rozpouští v mléku. V poslední době se E322 stále více vyrábí z levnější sóji.
atd.

--
Něco ještě v odkazu
http://www.re­laxuj.cz/aditi­va-chemicka-hrozba-dnesni-doby/771

"Chemicky vyrobená aditiva se objevila koncem devatenáctého století, více se ale začala používat až v padesátých letech minulého století. Zajímavý příběh provází vynález dusitanů. Za první světové války prý velení armád nevědělo, jak pro vojáky skladovat zásoby masa na jatkách. Posloužily k tomu nitráty (dusitany), které se začaly průmyslově vyrábět a užívat v trhavinách. Nitrátová sůl je však vysoce toxická. Stejně s tím, jak byl oslabován protivník trhavinami, tenčily se údajně i řady vlastních vojáků, poněvadž požívali maso naložené v dusitanové soli. I přes zprávy o hromadných otravách způsobených vyšším přídavkem dusitanové soli do masa a uzenin bylo její užívání v roce 1930 legalizováno. Aby se zmírnilo riziko otrav, musela se napříště používat pouze směs dusitanu sodného či draselného a kuchyňské soli.“

Další odpovědi
Pepa25

Správný název pro „éčka“ je potravinářské přídatné látky (ang. Food additive) a používají se od nepaměti – viz zmíněná kuchyňská sůl … Samozřejmě v druhé polovině 20. století byl seznam používaných substancí rozšířen o velké množství látek jak přírodního původu, tak uměle vyrobených …

anonym

To ti asi nikdo přesně neřekne,ale sůl neboli halit a chlorid sodný je taky považována za chemickou látku,je asi taky chemikálie,co?
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Chlo­rid_sodn%C3%BD

Funna

když to vezmeš do důsledků, skoro všechny potraviny obsahují „chemikálie“…
E 101 – ryboflavin je v droždí
E 100 – kurkumin v kurkumě
E 150 – karamel – pražení cukru
E 170 – uličitan vápenatý z vápence…
a mohla bych pokračovat hodně dlouho…ale to ještě neznamená, že všechny éčka jsou ty škodlivé (třeba ty co jsem napsala jsou úplně bez problémů)…je to jen jejich „kód“ pro rychlou orientaci…
myslím, že na tvou otázku neexistuje odpověď, protože pokud to někdy někdo použil jako první chemický „sajrajt“, určitě ani nevěděl, že to není zdravé pro lidský organismus a navíc se tím určitě nechlubil a držel to jako svoje know-how…