annas

Kdo poprvé postavil na náměstí v Brně vánoční strom a založil tak tradici? Z jakého důvodu?

Který vědec poprvé předvedl dne 22. 12. elektricky osvícený vánoční strom?

Nejlepší odpověď
vagra

Tradici rozsvěcení vánočních stromů spojených s charitativní sbírkou na náměstí Svobody zahájil 14. prosince 1924 spisovatel Rudolf Těsnohlídek.

22. prosince 1882 rozsvítil Thomas Alva Edison první elektricky osvícený vánoční strom.

Doplňuji:
Inspiroval ho osud odloženého novorozeněte, které nalezl v prosinci roku 1919 a které dostalo jméno Liduška, a podobný zvyk z dánské Kodaně.
Tradici se v průběhu let nepodařilo – vinou historické či politické situace – vždy dodržet.

Zdroj: http://www.stred­.brno.cz/na-namesti-svobody-se-opet-rozsviti-tesnohlidkuv-vanocni

vagra

Abychom nebyli ve při-
Doplněk odpovědi se vztahuje k R.Těsnohlídkovi.:-)