kajicek94

Kdo „píše“ jízdní řády a jak požádat o jejich změnu?

Dobrý den,
pravděpodobně od 9. 12. 2018 budou v platnosti nové jízdmí řády. Vlaky, které normálně na moji zastávce zastavovaly, se většinou změnily na spěšné a již nezastaví, pokud je tam nějaký osobní, tak ten jede dříve než v aktuálních řádech a nevyhovuje mi to.
Časy asi neovlivním, ale rád bych někoho požádal o změnu zastavení na mé zastávce.
Na koho se v tomto případě obrátit? Na kraj (kam?), nebo na ČD?
Děkuji za každou odpověď

Nejlepší odpověď
Drap

Jízdní řády na termín 9,12 jsou už hotové. Sestavují se na krajích, někdy i v menších celcích na základě jednání s obcemi. Pro příští jízdní řád adresuj svůj požadavek na místní Obecní úřad. Jednání však nebývají nijak lehká. Obce , hlavně u regionálních spojů, musejí na přepravu přispívat.

Další odpovědi
annas

Sám na to určitě nebudete stačit. Trvá to určitě dlouho, protože to záleží na různých okolnostech. Možná jezdí málo lidí, pro ČD to může být ztrátové.

Uvádím příklad, že důležitá je iniciativa obce, i když někdy pomůže, jindy ne. Proto je třeba se obrátit na zastupitelstvo ob­ce.

Po povodních v r. 1997 smetla voda trať ze Šumperka do Kout nad Desnou. České dráhy neměly zájem, ji opravovat, protože spoje byly ztrátové. Domluvili se starostové obcí a společnými silami trať obnovili a zprivatizovali po velkých problémech. Za rok byla v provozu.

V současnosti už opět patří trať ČD, dokonce je ektrifikovaná.
--

Edison

Jízdní řády píše provozovatel dopravy. Ten je píše na objednávku zadavatele, tedy stát, kraj, okres, obec… který objednává dopravu v určitém objemu a provozovatel objednávku musí splnit. V některých případech si dopravce jízdní řády objednává u jiných firem, někdy rovněž ve vlastnictví objednavatele. Tipicky v Praze je vlastníkem a objednatelem magistrát, provozovatelem dopravní podnik a jízdní řády zpracovává ropid. Ropid zpracovává jízdní řády i pro sekundární – malé, regionální dopravce.