zjentek

Kdo oplodní včely samotářky? Trubec samotář?

Včelky samotářky- různý druhy.

Díky Drape!

A mají tito „včeláci“ také žihadlo?
A taky ihned po spáření hynou, jako trupci?
A jak se jim říká? Včely? Nebo mají své důstojné samčí označení, jako třeba srnec, trubec…?

Nejlepší odpověď
Drap

U všech druhů včel samotářek se na jaře vylíhnou jak samci tak samičky. Spáření tedy neni žádný problém.
Nevím, zda je to u všech, alespoň u některých nehynou. O trubec se živí sám, neni třeba aby brzy skonal. Tyto včely a i trubci žihadla mají, ovšem menší a proti včelám medonosným s nepodstatnou dávkou jedu. Cítit bodnutí je, tyto včely ho však využívají jen velmi málo a dalo by se svou intenzitou snad přirovnat ke čmelákovi. Je to poměrně bohatý druh. Včel samotářek je cca 600 různých druhů.